DARY PODLASIA OSTROPEST PLAMISTY ZIARNO 2000G
towar niedostępny
Opis
DZIAŁANIE: Ostropest plamisty ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne.
Ostropest
plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza
sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego,
pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony
komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem
związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
ZASTOSOWANIE: Wewnętrznie: Wyciąg z owoców, zawierający flowonolignany, działa ochronnie na miąższ wątroby. Ostropest stosuje się w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby oraz wspomagająco w zaburzeniach czynności i przewlekłych stanach zapalnych wątroby. Preparaty zawierające kompleks flawonolignanów są zalecane w długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Obecnie w przeważającej mierze surowiec ten stosuje się w postaci przetworzonej (drażetki, kapsułki). Zewnętrznie: Ze względu na to, że olej ostropestowy zawiera znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, stał się on przedmiotem zainteresowania wytwórców kosmetyków. Według informacji producentów, kompleks flawonolignanów w kremach zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia cerę oraz poprawia zdolności regeneracyjne skóry.
PROPONOWANE SPOSOBY PODANIA: Odwar: Owoce ostropestu rozdrobnić w moździerzu, rozgnieść lub zmielić. 1 łyżeczkę proszku (3–5 g) zalać 1 szklanką wody gorącej i powoli ogrzać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5-10 min. Odstawić na 15 min i przecedzić.
W zatruciach, schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy niestrawności: pić 3 razy dziennie szklankę wywaru pół godziny przed jedzeniem (czyli 3 łyżeczki owoców ostropestu dziennie).
Jako środek przeciwkrwotoczny: pić co 1 godz. po 1 łyżce.
Przy profilaktycznym zażywaniu można zmniejszyć dawkę: pić 2 razy dziennie 1/2 szklanki wywaru (czyli 1 łyżeczkę owoców ostropestu dziennie).
Nalewka: Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy. Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy 40% alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na 3 tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem. Przy zaburzeniach trawienia, migrenach lub żylakach przyjmujemy 3 razy dziennie po 15-25 kropli tej nalewki. Nalewka zawiera alkohol, więc nie wolno jej przyjmować przy marskości wątroby!
FORMA PAKOWANIA: Surowiec jest pakowany ręcznie oraz sprzedawany w estetycznych torebkach, które posiadają atest na przechowywanie żywności.