FARMVIT DYPTAM 50G
Cena regularna:
19,90 zł
towar niedostępny
Dyptam jesionolistny (łac. Dictamnus albus) (niem. Diptam) - SUROWIEC KORZEŃ MIELONY CERTYFIKOWANY, suszony w temperaturze pokojowej i przechowywany w odpowiednich warunkach, aby zachować wszystkie właściwości lecznicze.
Zioło św. Hildegardy z Bingen zwane też Krwią Mojżesza, gdyż pod wpływem dużej ilości olejków uwalnianych z krzewu podczas upałów może dojść do samozapłonu rośliny. Stosowane w medycynie chińskiej pod nazwą Pai-hsien w przypadkach reumatyzmu, bólów głowy, żółtaczki, przeziębień i przeciw gorączce. Używane także w preparatach homeopatycznych, głównie przy schorzeniach ginekologicznych.
Działanie:
Wewnętrznie: uspokajające, rozkurczowe, miorelaksujące (rozluźniającym mięśnie szkieletowe), moczopędne, wykrztuśne i osuszające drogi oddechowe; oczyszczające i odtruwające, napotne, regulujące cykl menstruacyjny (przy nieregularnych, opóźniających się i skąpych miesiączkach); pobudza postęp porodu, ze względu na działanie alkaloidu - dyktamniny, która powoduje skurcze mięśni gładkich macicy; wspiera układ trawienny, pobudza trawienie, działa przeciwpasożytniczo, przeciwgorączkowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo (hamujące rozwój bakterii, pierwotniaków, wirusów i grzybów.), wspiera wątrobę, działa przeciwpadzczkowo.
Zewnętrznie: odkażająco, odtruwająco na ugryzienia i rany; w kosmetyce: oczyszcza skórę, odwar i napar z korzeni działa rozjaśniająco na cerę, wzmaga procesy odtruwania skóry.
Dyptam stosowała św. Hildegarda (1098-1179).
Opisał to zioło także Albertus Magnus (1200-1280), Konrad von Megenberg (1309-1374). Konrad von Megenberg uważał dyptam za antidotum (odtrutkę), ponadto dobry lek do leczenia ukąszeń przez zwierzęta jadowite. Zalecał mieszanie soku dyptamu z winem i miętą (do picia).
Nasiona dyptamu do leczenia padaczki stosował Joachim Camerarius der Jüngere (1534-1598), wspaniały niemiecki lekarz, botanik, pochodzący z Norymbergii, współpracujący z Mathiolusem. Uważał, że olejek z nasion dyptamu znosił bóle kończyn, a destylat z kwiatów to dobry kosmetyk i środek odkażający (przeciwko zarazie).
Hieronymus Bock (1498-1554) stosował dyptam w leczeniu zatrutych ran i jako środek pobudzający miesiączkowanie.
Petrus Andreas Matthiolus (1501-1577) zalecał dyptam przy kamicy, bólach brzucha, braku miesiączki, przeciwko pasożytom wewnętrznym, zatruciom i dolegliwościom macicy. Szwajcarski lekarz i botanik Albrecht von Haller (1708-1777) wykorzystywał dyptam jako tonicum dla macicy, serca i głowy; środek odtruwający, przeciwpadzczkowy, napotny i przeciwrobaczy.
Zdaniem dra G. Madaus’a po czasach v. Hallera dyptam został nieco zapomniany w medycynie akademickiej, ale pozostał nadal w medycynie ludowej jako lek przeciwpadaczkowy i przeciwrobaczy. W leczeniu padaczki był łączony z jemiołą i korzeniem piwonii.
Wg Madaus’a w homeopatii dyptam jest używany w leczeniu chorób układu moczowego i płciowego. Zalecany był przy upławach i krwotokach macicznych. Z kolei w medycynie chińskiej dyptam (kora z korzenia) używany jest w leczeniu reumatyzmu, przeziębienia, bólu głowy i żółtaczki. Dr Gerhard Madaus działanie przeciwpasożytnicze dyptamu przypisuje dictamnolaktonom, które mają podobną strukturę do satoniny. Korzeń zawiera saponiny, alkaloid diktamninę i olejek eteryczny. W liściach zawarte jest 0,15% olejku eterycznego. Analiza doniesień literaturowych i ankiet przeprowadzona przez dra G. Madaus’a potwierdziła przydatność dyptamu w leczeniu upławów (białych), zaburzeń miesiączkowania, dla pobudzenia oczyszczenia macicy, histerii, robaczyc, zimnicy (w mieszance z cedrem), refluxu, zaburzeń żołądkowych, wzdęć i zaparć. W leczeniu nadwrażliwości, zaburzeń nerwowych u kobiet dobrze jest mieszać w ziółkach (Species) dyptam, kozłek, melisę i lawendę (napary z mieszanki).
Lonicerus (1528-1586) zalecał destylat z korzeni dyptamu w leczeniu kamicy.
Surowcem zielarskim jest liść, kwiat, ziele, kłącze z korzeniami i kora z kłącza (korzenia) – Folium, Flos, Herba, Rhizoma cum radicibus (dawniej Radix) et Cortex radicis Dictamni albi. W medycynie ludowej wykorzystywane są także nasiona dyptamu. Kwiaty (całe kwiatostany, z szypułą) powinny być zbierane w początkach i w czasie kwitnienia, suszone w ciemnym przewiewnym miejscu. Nie należy surowca suszyć w podwyższonej temperaturze, bowiem traci swoje właściwości lecznicze. Zbyt wysoka temperatura powoduje utratę wartości leczniczej surowca. Kłącza z korzeniami pozyskuje się jesienią lub wiosną. Liście powinny być zbierane przed lub w czasie kwitnienia rośliny.
Dyptam jest pomijany w większości publikacji nie tylko w Polsce, ale również idzie w zapomnienie także za granicą. Spośród najnowszych publikacji książkowych opis zastosowania dyptamu w lecznictwie znajdziemy w doskonałej książce Das große Buch der Heilpflanzen autorstwa M. Pahlow’a (2015 r.). Wśród składników czynnych dyptamu wymienia alkaloidy, olejek eteryczny, bergapten, saponiny, gorycze, antocyjany i glikozydy flawonoidowe. Zaleca dyptam jako środek regulujący miesiączkowanie, pomocny w leczeniu chorób układu moczowego i żołądka.
W Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis z 1938 roku jest krótki opis Dictamnus albus L., z którego pozyskuje się korzeń – Radix Dictamni i korę z korzenia – Cortex radicis Dictamni – Diptamwurzel (Racine de dictamne blanc, Ascherwurz, Spechtwurzel, Racine de fraxinella). Surowiec zawiera szczawian wapnia, olejek eteryczny i zywicę. Działa jako antihystericum i diureticum, ale głownie stosowany w medycynie ludowej. Na Syberii z młodych liści przyrządza się herbatkę.
Nowszy Hagers z 1992 r. spośród grup chemicznych składników czynnych dyptamu wymienił olejek eteryczny )mono i seskwiterpeny, pochodne fenylopropanu), kumaryny i furanokumaryny, alkaloidy furochinolinowe i gorycze limonoidowe.
Wskazania:
Wewnętrznie: przy nieregularnych miesiączkach, opóźnieniu miesiączki i białych upławach, w skurczach i krwawieniach macicznych, w położnictwie (pobudzenie akcji porodowej), nieżyty przewodu pokarmowego, choroby żołądka, niestrawność, refluks, zatrucia, kolki, nerwica żołądka, skurcze i wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha; choroby wątroby (stany zapalne, obrzęk, zakażenia), pomocny w leczeniu chorób układu moczowego, kamicy moczowej oraz epilepsji.
Zewnętrznie: w fototerapii przy bielactwie nabytym (vitiligo) i łuszczycy (psoriasis) oraz jako okłady na rany po ugryzieniu jadowitych zwierząt, przy podrażnieniach, wysypkach, zmianach alergicznych, egzemie, łuszczycy, na trudno gojące się rany.
Ciekawostka: W średniowieczu odwar z ziela był stosowany przeciw dżumie.
Skład: olejek eteryczny, fitosterole (kampesterol, sitosterol), kumaryny (psoralen, bergapten, umbeliferon, ksantotoksyna), limonoidy (limonina, obakunon), flawonoidy (rutyna, diosmina, izokwercytryna), karotenoidy i antocyjany.
Dawkowanie:
Napar: 1 g surowca na szklankę wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 20 minut. Należy pić 2-3 filiżanki takiego naparu dziennie.
Zewnętrznie: efektywne stężenie nalewki lub naparu/odwaru w kosmetyku 3-5%.
Przeciwwskazania:
W trakcie stosowania nie wystawiać się na ekspozycję słońca. Furanokumaryny dyptamu zwiększają wrażliwość skóry na światło.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
27,81 zł
Cena regularna:
29,90 zł
37,11 zł
Cena regularna:
39,90 zł
1,29 zł
Cena regularna:
1,39 zł
12,93 zł
Cena regularna:
13,90 zł
17,58 zł
Cena regularna:
18,90 zł
45,57 zł
Cena regularna:
49,00 zł
45,57 zł
Cena regularna:
49,00 zł
69,66 zł
Cena regularna:
74,90 zł
60,45 zł
Cena regularna:
65,00 zł
1,12 zł
Cena regularna:
1,20 zł
92,07 zł
Cena regularna:
99,00 zł
45,57 zł
Cena regularna:
49,00 zł