SARMy - działanie, opis możliwych skutków ubocznych i korzyści płynących z ich stosowania
SARMy - czyli w przełożeniu na ojczysty język, selektywny modulator receptorów androgenowych. To prawdziwy, szyty na miarę naszych czasów, legalny doping. SARMy zrobiły niebywałą furorę w świecie sportu, bezapelacyjnie zajmując piedestał na szczycie niezabronionych środków do rozbudowy masy mięśniowej. Praktycznie brak skutków ubocznych, szybkie efekty a to wszystko zupełnie...naturalnie. Nie będzie to przesadyzmem, ponieważ mimo wyjątkowo silnego działania anabolicznego, SARMy nie są środkami stricte anaboliczno-androgenowymi. Są to w pełni legalne substancje, dostępne w większości sklepów internetowych. Czym właściwie są SARMy, co je różni od prawdziwych sterydów, dla kogo są przeznaczone oraz jak je przyjmować?
Jak działają SARMy? Definicja i wpływ na organizm
Nieco technicznie brzmiące rozwinięcie skrótu SARMów, oznacza działanie charakteryzujące się (w zależności od struktury samego związku) blokadą bądź stymulacją danego receptora androgenowego, przy aktywacji procesów anabolicznych. Różne formy SARMów, mogą również jedynie częściowo stymulować lub blokować poszczególne receptory, co daje szerokie pole manewru na polu medycznym, ale również sportowym. Tak opracowana formuła działania, pozwalna na wyeliminowanie skutków ubocznych jakie niosą za sobą sterydy anaboliczno-androgenne (SAA).
Wpływ na ludzki organizm
Selektywny modulator receptorów androgenowych - jest to pierwsza różnica w zestawieniu ze sterydami anabolicznymi. Sterydy anaboliczne w odróżnieniu od SARMów, nie działają wybiórczo, tudzież selektywnie. W przypadku sterydów, wszystkie receptory zostają wręcz zbombardowane nienaturalnym bodźcem, który w konsekwencji ma doprowadzić do rozrostu tkanki mięśniowej i to jest ich głównym założeniem. Jest to rzecz jasna działanie wbrew naturzę, ludzki organizm zostaje przeciążony w wyniku czego wysyła sygnały, pod postacią, np. trądziku, nadciśnienia, łysienia czy szeregu innych skutków ubocznych. SARMy cechują się zdecydowanie bardziej łagodnym przebiegiem kuracji. Fenomenem tych środków jest fakt, "inteligentnego" działania na receptory androgenowe, w wyniku czego nie następuje przeciążenie organizmu przy oferowaniu bardzo zbliżonych efektów, jakie zapewniają klasyczne sterydy. Z wyłączeniem wszystkich negatywnych skutków ubocznych.
W założeniu SARMy, miały być bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnych sterydów. Starano się opracować lek, który mógłby pomóc na zanik mięśni, utratę gęstości kości czy radykalny spadek kondycji organizmu, np. po ciężkiej chorobie nowotworowej. Wszystko to miało przebiegać z całkowitym wyłączeniem, bądź znaczącą redukcją skutków ubocznych.
SARMy w medycynie
Wiele wskazuje na to, że SARMy mogą w niedalekiej przyszłości całkowicie wyprzeć tradycyjne sterydy, stosowane w przypadkach poszczególnych chorób. Ciekawostką może być fakt, że w badaniach przedklinicznych na modelu zwierzęcym, SARMy nie tylko zapobiegały utracie kości, ale wzmacniały także ich strukturę. Jeszcze większę nadzieje może wzbudzać badanie przeprowadzone na osobach starszych (powyżej 65r. życia). Po operacyjnym leczeniu złamania biodra, SARMy nie tylko przyczyniły się do regeneracji i wzrostu tkanki kostnej, ale również rozrostu beztłuszczowej masy ciała. Wszystko nastąpiło bez udziału skutków niepożądanych.
SARMy w sporcie i na siłowni
Ze względu na fenomenalne efekty w postaci nabierania suchej masy mięśniowej, oraz redukcji tkanki tłuszczowej, SARMy stają się powoli ikoną nowoczesnej suplementacji. Relatywnie szybkie efekty, duża dostępność i brak problemów ze zdrowiem - tak na dzień dzisiejszy można scharakteryzować SARMy. Są to stosunkowo nowe substancje w formie suplementów dla kulturystów i osób ćwiczących siłowo, dlatego też nie można z całą dozą odpowiedzialności stwierdzić jednoznacznie, że korzystanie z nich na dłuższą metę, jest w pełni bezpieczne. Idea która przyświecała, przy opracowywaniu SARMów jest szczytna a to dobrze rokuje na przyszłość.
Dla kogo przeznaczone są SARMy?
Dla każdego komu zależy na szybkim nabraniu masy mięśniowej, lub zredukowaniu niepotrzebnego tłuszczu. Znajdą swoje zastosowanie również w przypadku np. złamań kości, jako suplement wspomagający regeneracje, bądź po prostu do ich wzmocnienia.
SARMy vs sterydy + możliwe działania niepożądane
W uzupełnieniu poprzednich akapitów, warto nadmienić iż z racji selektywnego działania, SARMy nie wywierają wpływu na prostatę, wątrobę czy układ nerwowy.
Jakie skutki uboczne mogą wywołać SARMy?
Na chwilę obecną, zarejstrowano jedynie takie odczyny jak: nudności, wymioty, zmniejszone libido, spadek naturalnego testosteronu. Oczywiście dla każdego człowieka może się to objawiać zupełnie inaczej. Większość konsumentów nie narzeka jednak na jakiekolwiek skutki uboczne a biorąc pod uwagę, iż SARMy są wciąż nowością na rynku suplementów, należy podchodzić do nich z odpowiednią dozą rozwagi i chłodnej głowy.
Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.
Patryk L.
Czy po jakimś środku sarm ostaryna, lgd czy rad potrzebny by był jakiś odblok czy z czasem wszystko dojdzie do siebie?