Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

CZY KALORIA KALORII RÓWNA?

0
KALORIE

CZY KALORIA KALORII RÓWNA?

Czy kaloria jest równa kalorii 🤔

Często powtarzany pogląd, który przewija się na wielu grupach dotyczących żywienia mówi, że tak długo jak energia i makro „się zgadza”, ilość przetworzonej żywności w diecie pozostaje bez znaczenia. Częściowo jest to oczywiście prawda, ponieważ można chudnąć/kształtować sylwetkę na „śmieciowym” jedzeniu. Pomijając efekty zdrowotne - jak jednak takie podejście ma się do tego, jak dieta wpływa na nasze zwyczajowe spożycie energii i jedzenie „ad libitum” (do syta)

Nikt nie chce liczyć kalorii całe życie i jak już o tym mówiłem w moim filmie na YT, pewna świadomość żywieniowa bardzo się tutaj przydaje. Druga sprawa, która ma znaczenie to wpływ naszych WYBORÓW na ilość spożywanej energii w momencie, gdy jej ściśle nie kontrolujemy⚠️

Istnieje bardzo ciekawe badanie[1]📃, w którym uczestników podzielono na 2 grupy - jedna z nich otrzymywała posiłki składające się z nieprzetworzonych produktów (np owoce, warzywa, świeże mięso) , natomiast druga grupa wręcz przeciwnie - posiłki składały się z przetworzonej żywności. (Np przetwory mięsne, sery, owoce z puszki). Posiłki w każdej z grup zaprojektowane były w taki sposób, aby dostarczać takiej samej ilości energii, makroskładników, cukru, tłuszczu oraz błonnika. Uczestnicy badania mieli również dostępne przekąski i mogli jeść tyle, ile chcieli (ad libitum - do syta)

Jak się okazało, osoby na przetworzonej diecie, dostarczały średnio 500 kcal dziennie więcej w porównaniu do grupy na diecie nieprzetworzonej. Zyskały oczywiście przy tym dodatkowe kilogramy, podczas gdy grupa „nieprzetworzona” straciła na wadze. Co ciekawe, obie grupy były tak samo „najedzone” pomimo znacznych różnic w ilości spożytej energii.

Dlaczego przetworzona dieta wpływa na większe spożycie energii ? Istnieje kilka czynników mających na to wpływ.
Przetworzona żywność:
 ma mniejszą zawartość białka oraz błonnika w przeliczeniu na wartość kcal. Jednocześnie ma wyższą gęstość energetyczną.
jest zjadana szybciej, przez co zwiększa skłonność do przejadania
 Powoduje mniejsze uczucie sytości i większe uczucie głodu (w w.w. badaniu poziom hormonu wpływającego na sytość - PYY był większy, natomiast zwiększającej głodu greliny - mniejszy w grupie spożywającej nieprzetworzoną żywność)

Ok, ale dlaczego akurat o tym wspominam  Warto zwrócić uwagę, że w badaniu naukowcy zadbali o to, aby osoby spożywały takie same ilości błonnika oraz białka, co dodatkowo podnosiło sytość nawet na przetworzonej diecie. W realnym świecie wygląda to tak, że często nie zwracamy na to w ogóle uwagi, co tak naprawdę w większości wypadków prowadzi do dużo większego przejadania niż wspomniane 500 kcal. Jeżeli więc mówimy o żywieniu ad libitum, to niski stopień przetworzenia diety będzie tutaj kluczowy. (Co oczywiście nie oznacza że nie możemy sobie pozwolić na coś spoza listy takich produktów - liczy się całokształt).
Z drugiej strony, nawet jeżeli liczymy kalorie, ale opieramy się głównie o przetworzoną żywność - może się to skończyć nadmiernym uczuciem głodu, rozdrażnieniem, a w konsekwencji kolejnym niepowodzeniem diety 🤷‍♂️

A wy liczycie kalorie czy jecie ad libitum ? Który temat jest dla Was bardziej interesujący „do rozwinięcia” ?

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31105044/

 

AUTOR Bartłomiej Wojewódzki - Trener PersonalnyZnajdziecie go na:
fb @b.wojewodzkitrenerpersonalny
i
nstagramie @bartek_wojewodzki_trener 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl