Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.
Najlepsze produkty spożywcze dla sportowców: przegląd i porównanie wartości odżywczych 0
Najlepsze produkty spożywcze dla sportowców: przegląd i porównanie wartości odżywczych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze produkty spożywcze dla sportowców: przegląd i porównanie wartości odżywczych.

 

Jesteś tym, co jesz - to stwierdzenie nabiera szczególnej wartości w kontekście uprawiania sportu. Nie od dziś wiadomo, że dieta jest główną składową sukcesu w każdej dyscyplinie. Jednak nie każdy, pozornie korzystny wybór dietetyczny będzie tym optymalnym. Żywienie osoby czynnie uprawiającej sport, powinno być nakierunkowane na aspekt prozdrowotny. Dlatego w niniejszym zestawieniu będzie to czynnik decydujący. Lista będzie krótka, aczkolwiek konkretna i spersonalizowana pod kątem wspomnianego waloru zdrowotnego, z zachowaniem najbardziej korzystnej równowagi w kontekście makro i mikroskładników.

 

Jajka
Absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa dla każdej osoby dbającej o zdrowie. Jajka bowiem to nie tylko osławione już białko, ale wszystko czego potrzebuje nowe życie - nie znajdziemy w nim jednynie witaminy C. Zdaniem wielu specjalistów, nie ma bardziej wartościowego produktu dla człowieka. Dzięki unikalnej strukturze aminikowasów, doskonale regenerują i pomagają w budowie nowych komórek. Najcenniejsze pierwiastki znajdują się w żółtku, więc przestrzegamy przed ich wyrzucaniem - nie ma to najmniejszego sensu. Zachęcamy także do wybierania tak zwanych wiejskich jaj. Te sklepowe niewiele mają wspólnego z tym, za co pierwotnie zostały docenione.

 

 

Orzechy
Drugi najbardziej wartościowy produkt dla sportowców, ale nie tylko. Już zaledwie garść tego doskonałego daru natury, zapewnia idealny zastrzyk najzdrowszego tłuszczu prosto z natury. W zestawie dostajemy także świetny aminogram białka a także szereg niezbędnych pierwiastków potrzebnych do życia. Choć najwyższą wartością makroskładników charakteryzują się orzeszki ziemne, my z racji spojrzenia bardziej globalnego polecamy orzechy włoskie. Przy okazji pomysł na ciepły weekend - zachęcamy do przejażdżki rowerem po swojej okolicy i poszukania drzew orzechowych, najczęściej można je znaleźć na starych drogach lub przy ruinach domów. Pozyskane własną ręką smakują najlepiej!

 

Śledź
Wciąż mało popularny wybór, głównie przez wzgląd na zapach. Zdecydowanie jeden z najbardziej niedocenianych produktów a zarazem ścisła czołówka pod kątem wartości odżwyczych i walorów zdrowotnych. Mało kto wie, że to w śledziu jest najwięcej naturalnej kreatyny, nie zaś w czerwonym mięsie. Choć śledzie zaliczane są do tłustych ryb, nie dostarczają zbyt wielu kalorii. Są jednak nader bogate w idealne wręcz łańcuchy tłuszczowe, dzięki czemu mózg z pewnością się nam za ten wybór odwdzięczy.

 

Podroby
Celowo nie konkretyzujemy, ponieważ większość osób za nimi nie przepada. Jeśli jednak spojrzymy na nie chłodnym, analitycznym okiem - zobaczymy absurdalne wręcz bogactwo składników odżwczych względem ceny. Jeśli szukamy witamin, żelaza lub innych mikroskładników w mięsie - polecamy pochylić się nad podrobami, ponieważ to w nich znajduje się największe stężenie tychże. Ilość białka także będzie wysoka, co dla niektórych osób może być sporym zaskoczeniem. Nasza propozycja to przede wszystkim serca i wątróbki drobiowe.

 

Komosa ryżowa
Jeden z niegdyś podstawowych produktów wielu kultur, który wraca dziś z przytupem na salony po latach zapomnienia. Właściwości odżywcze tej rośliny są wręcz idealne. Stanowi ona cenne źródło witamin: A, C, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9 (kwas foliowy), B12 i E oraz minerałów: żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, sód i selen. W jej składzie znajdziemy również, oprócz węglowodanów, łatwo przyswajalne, pełnowartościowe białko (ok. 20%), zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne (czyli te, które powinny być dostarczane z zewnątrz, ponieważ nie są wytwarzane w organizmie), wśród nich szczególnie istotna jest lizyna, cysteina oraz metionina. Co ciekawe, żadne ze zbóż nie posiada takiego pełnowartościowego białka. Z tego powodu komosa ryżowa może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego i stosowana jest przede wszystkim w dietach bezmięsnych a także wegańskich.

 

Kasza gryczana
Królowa wśród kasz, która jako jedyna nie zawiera glutenu w swojej naturalnej formie i ponadto działa odkwaszająco. Cenne źródło białka i błonnika, a także witamin z grupy B, dużej zawartości witaminy E, kwasu foliowego i żelaza.

 

Nasiona konopne
"Must have" jeśli chodzi o uprawianie jakiegokolwiek sportu, ale i dbania o zdrowie. Niełuskane nasiona konopi siewnej dostarczają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 niż orzechy i len, a to wszystko w idealnej proporcji! Zawierają najwięcej pełnowartościowego, świetnie przyswajalnego i hipoalergicznego białka ze wszystkich roślin na świecie. Mogą z powodzeniem zastąpić białko zwierzęce w diecie. Są źródłem witaminy E, która chroni przed wolnymi rodnikami. Już 3 łyżki nasion konopi pokrywają aż 50% dziennego zapotrzebowania na magnez. Czy musimy dodawać coś więcej?

 

Ostateczne starcie - co wypada najlepiej?

 

100g Kcal Białko Tłuszcze Węglowodany
Jajka 145 12,5 10 1
Orzechy włoskie 654 15,2 65,2 14
Orzechy nerkowca 533 18 44 30
Śledź 158 18,9 1,9 0
Wątróbka drobiowa 136 19,1 6,3 0,6
Serca drobiowe 153 15,5 9,3 0,7
Komosa ryżowa 334 14,8 5 58
Nasiona konopne 553 31,6 48 8,7
Kasza gryczana 121 4,7 1,1 22
Pierś z kurczaka  98  21,5  1,3  0

 

Celowo umieściliśmy popularną w kręgach osób trenujących, pierś z kurczaka aby ukazać widoczne różnice względem innych produktów. Jak widzimy, nie wypada ona wcale wybitnie najkorzystniej, nie mówiąc już o aspekcie zdrowotnym. Warto sprawdzać nieszablonowe rozwiązania dietetyczne, gdyż można się mocno zaskoczyć i to jak najbardziej pozytywnie. Wachlarz możliwości w tym segmencie jest ogromny i ogranicza nas jedynie budżet oraz wyobraźnia. 

 

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Warto pochylić się nad ilością błonnika i wziąć ten czynnik pod uwagę przy komponowaniu diety. Przy dużych ilościach produktów zwierzęcych jelita nam za to podziękują. Standardowo, nasza uwaga powinna być skierowana także na źródło danego produktu i jego świeżość. 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów dietywitaminziółodzieży sportowejakcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowiesylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl