Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

PROBLEMY Z CUKREM?

0
PROBLEMY Z CUKREM?

Problemy z cukrem - skąd się biorą i jak im zaradzić?

Cukier? Nieee, u mnie w normie, zresztą nie mam problemów z wagą. Takie słowa słyszę aż za często.

W ogólnej świadomości społeczeństwa utarło się, że zaburzenia gospodarki cukrowej łączymy tylko z osobami cierpiącymi na nadwagę lub otyłość. Oczywiście, jest to bardzo częsta korelacja, ale nie jest regułą - osoby otyłe lub z nadwagą, mają zazwyczaj zaburzenia glikemii, jednak osoby z zaburzeniami glikemii nie zawsze są otyłe lub mają nadwagę.

Do czego zmierzam?
Jeżeli nie masz problemów z wagą, to i tak powinieneś lub powinnaś dbać o rozsądną dietę, aktywność fizyczną, a co za tym idzie również o zdrową gospodarkę węglowodanową. Dlaczego ? Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy pozornie niezwiązanych z dietą, ma dużo wspólnego właśnie z wahaniami poziomu glukozy w ciągu dnia, czy po prostu szeroko pojętymi zaburzeniami glikemii.

⚠️ Senność, szczególnie po posiłkach
⚠️ Spadek energii w ciągu dnia
⚠️ Zmęczenie, brak energii
⚠️ Nadmierna potliwość
⚠️ Nocne wybudzenia
⚠️ Częste oddawanie moczu
⚠️ Pogorszony stan cery, trądzik, inne zmiany skórne
⚠️ Drażliwość, zmiany nastroju
⚠️ Drżenie rąk
⚠️ Napady głodu
⚠️ Problemy ze skupieniem się, koncentracją
I tak naprawdę wiele, wiele innych.

Rozwiązanie ? Przede wszystkim dobra diagnoza przyczyn, zaadresowanie ewentualnych problemów „towarzyszących” i brak tłumaczenia „taka moja uroda”. Następnie praca u podstaw, czyli DBANIE O SIEBIE: sen, żywienie, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem.

Jakie badania warto wykonać?
💉Podstawą jest oczywiście glukoza i insulina na czczo. Glukoza powinna się mieścić w przedziale 70-99 mg/dl, natomiast insulina najlepiej, aby miała wartość 1-cyfrową. Wyniki możemy przeliczyć na współczynnik Homa - IR, który może nam dać wskazówkę w kierunku ewentualnej insulinooporności. (Kalkulator homa-IR można znaleźć w sieci)

💉Jeżeli są ku temu wskazania, lekarz może zalecić dodatkowo badanie, które ma dużo większą wartość diagnostyczną, czyli doustny test tolerancji glukozy (OGTT). Badanie polega na wypiciu 75g roztworu glukozy i kilkukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy (idealnie również insuliny). Najlepiej, aby były 3 lub więcej pomiary.

💉Dodatkowymi badaniami, mogącymi pokazać średnie wartości stężeń glukozy we krwi, na przestrzeni trzech miesięcy lub 2-3 tygodni są kolejno: hemoglobina glikowana (Hba1c) oraz fruktozamina.

Przydatne
 Zostaw łapkę i podziel się tym z innymi -
świadomość problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania 😊

AUTOR Bartłomiej Wojewódzki - Trener PersonalnyZnajdziecie go na: 
fb @b.wojewodzkitrenerpersonalny
i
nstagramie @bartek_wojewodzki_trener 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl