Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Pozytywne myślenie i efekt placebo - jak wykorzystać to na swoją korzyść?

2
Pozytywne myślenie i efekt placebo - jak wykorzystać to na swoją korzyść?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pozytywne myślenie może zmienić nasze życie?

Brzmi jak wstęp do kursu online, po którym randomowy nauczyciel obiecuję nam złote góry. Wiele rzeczy można negować, ale z jednym zgodzić się trzeba - wszystko siedzi w głowie. Każdy o tym słyszał, więc niby wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto wie jak z tej maksymy korzystać. Nie jest to bowiem filozoficzne stwierdzenie, tylko konkretne narzędzie. I właśnie na tej drugiej stronie medalu tego słynnego powiedzenia, skupimy się dzisiaj najmocniej.

Jednym prostym trickiem

Nic z tych rzeczy. Zapomnij, że cokolwiek będzie tu proste. Jakkolwiek to zabrzmi - umysł nie jest naszym przyjacielem. To zbyt skomplikowany i złożony organ, żyjący poniekąd własnym życiem. Najtrudniejsza walka zawsze odbywa się w głowie, wie o tym każdy kto liznął trochę sportu, albo podjął jakieś duże wyzwanie na swojej drodze. Tylko, no właśnie. Pojęcie względnę, nieprawdaż? Dla kogoś dużym wyzwaniem może być zrobienie prawa jazdy, czy nawet wyjście na imprezę. Ktoś inny powie, że prawdziwym wyzwaniem będzie upolowanie tygrysa włócznią. Te rozbieżności wynikają oczywiście z typu osobowości, skali wrażliwości i zakorzenionych schematów myślowych, które umożliwiają takie a nie inne działania. Wspólnym mianownikiem jest jednak umysł - na pozór identyczny u każdego, bo przecież mózg z wierzchu każdy ma taki sam (niektórzy podobno nie mają go wcale). Na potrzeby tego artykułu pominiemy rozważania, czy aby napewno możemy zestawiać umysł z mózgiem w jednej linii i przyjmiemy, że tak.

Jak myślimy i dlaczego to jest takie trudne?

Mózg składa się z dwóch półkul - prawej i lewej. Prawa jest domeną ludzi uporządkowanych, logicznych, racjonalnych i wykazujących tendencję do panowania nad liczbami w naukach ścisłych. Lewa natomiast lubi artystów, ludzi o abstrakcyjnym myśleniu i podejściu do życia, przez które prowadzi je nie logika a intuicja. Sęk w tym, że nie u każdego dominować będzie wyłącznie jedna strona. Wiele cech może się mieszać, niektóre mogą dać o sobie znać dopiero pod wpływem jakiegoś bodźca, np. traumatyczne przeżycie, albo na odwrót - wyjątkowo szczęśliwe.

Co daje pozytywne myślenie?

Pozytywne życie. Umysł lubi powtarzalność i potrafi się do niej adaptować. Jeśli patrzymy na świat przez ciemne okulary, nic dziwnego, że wszystko tak postrzegamy. Wyłapywanie podbieństw i różnic, może być w takim przypadku gwoździem do trumny i nie ma znaczenia, którą półkule mózgu mamy bardziej rozwiniętą. Dostrzegając podobieństwa z takim filtrem, będziemy widzieli zlewający się krajobraz cieni, różnice natomiast będą dawały nam więcej powodów do tkwienia w takim schemacie. Bo przecież skoro wszyscy się różnimy, wszędzie jest inaczej, to nic nie ma sensu. Prawda?

Efekt placebo - czyli fenomen ludzkiego umysłu

Nie myśl o tym, że Cię boli to przestanie. Każdy z nas słyszał podobne słowa od swoich rodziców. Badanie obrazowania mózgu przeprowadzone na Uniwersytecie Oxfroda pokazało, że oczekiwanie marnych skutków leczenia może znieść działanie silnych leków przeciwbólowych. Z drugiej strony, pozytywne oczekiwania względem leczenia podwajają naturalne fizjologiczne i biochemiczne efekty zastosowanych leków czy terapii. Na tym mniej więcej polega efekt placebo. Mniej więcej, ponieważ mimo wielu badań i opracowań naukowych, wciąż nie wiadomo dlaczego tak naprawdę możemy tego doświadczać. Temat ten skręca jedną odnogą w stronę filozofii, tworząc barwną rzekę której głębi być może nigdy nie poznamy.

 

Korzyści płynące z pozytywnego myślenia widoczne od zaraz

Wiele osób błędnie zakłada, jakoby pozytywne myślenie miało być zaklęciem, które natychmiast przywoła do naszego życia szeroko pojęty dobrostan. Taki nurt spycha całą idee w kategorie skeczu. W naszej głowie. Bo przecież wszystko siedzi właśnie w niej. Aby uśmiech na ustach mógł cokolwiek zdziałać, potrzebne jest także wymierne działanie i kroki ku realizacji założonych celów. Jeśli chcemy jedynie po prostu poczuć się lepiej, profity pod tym względem przychodzą w mgnieniu oka. Dzięki zmniejszeniu wydzielania kortyzolu, zmniejsza się także poziom stresu, starzejemy się znacznie wolnej i wolne rodniki nie wyrządzają naszym komórkom zbyt wielu szkód. Obniżenie ciśnienia krwi to kolejny atut. Generalnie większa radość z życia po prostu nas konserwuje, jakby dawało to nam powody ku temu, by cieszyć się dłużej i zdrowiej. 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (2)

13 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Dueqojo Ugoujo qod.qzoe.supleprofit.pl.mpb.tr http://slkjfdf.net/

13 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Agibovigu Ujahawi cqu.qfgv.supleprofit.pl.iwn.rf http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl