Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

REKOMPOZYCJA SYLWETKI DLA KAŻDEGO?

0
REKOMPOZYCJA SYLWETKI DLA KAŻDEGO?

REKOMPOZYCJA SYLWETKI DLA KAŻDEGO?

Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem „zamienić tłuszcz na mięśnie” ?
Aby od początku było jasne - takie coś jest kompletnie niemożliwe. Budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej to dwa odrębne, zupełnie różne procesy.
Nie oznacza to jednak, że nie mogą zachodzić one równocześnie. Sytuacja, w której budujemy mięśnie i spalamy tkankę tłuszczową w tym samym czasie prowadzi do zmian, które powszechnie znane są jako rekompozycja sylwetki i to właśnie m.in. z nią mamy do czynienia gdy mówimy, że ktoś zamienił tłuszcz na mięśnie. Powszechnie uważa się, że proces ten możliwy jest tylko w kilku przypadkach, a mianowicie:

- U osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem siłowym
- U osób otyłych
- U osób, które miały dłuższą przerwę od treningów
- Oraz u osób na dopingu

Tak naprawdę, u większości tych osób wystarczy ODPOWIEDNIO CIĘŻKO trenować i przyłożyć się do diety, aby móc osiągnąć zadowalający efekty.

Co jednak z osobami, które trenują już od dłuższego czasu ? A jak myślicie, skąd wziął się slogan „najpierw masa, potem rzeźba” ? No właśnie. Jeszcze do niedawna uważano, że to jedyna droga. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów wskazujących na to, że rekompozycja sylwetki jest również możliwa wśród wytrenowanych osób, jednak oczywiście jest trudniejsza do osiągnięcia i efekt „wow” jest w tym przypadku zdecydowanie mniejszy.

Ciekawych wniosków w tym temacie dostarcza przegląd badań, niedawno opublikowany w „Strength and Conditioning Journal”. Wg tego opracowania, elementy mogące wspierać proces rekompozycji u wytrenowanych osób to:

- Trening siłowy minimum 3 razy w tygodniu
- Periodyzacja treningowa, czyli zwracanie uwagi zarówno na rozwój sprawności, jak i na odpowiedni odpoczynek w danym okresie.
- Spożywanie 2,6-3,5 g białka w przeliczeniu na beztłuszczową masę ciała. (Również spożywanie suplementów proteinowych - jako ułatwienie w spożyciu wysokich ilości białka, szczególnie w porach około-treningowych)
- Priorytet na ilość i jakość snu.

Jak widać są to więc bardzo ogólne zalecenia i trzeba dość mocno orientować się w temacie, aby cały proces mógł zajść. Niemniej, z całą pewnością nie można stwierdzić, że rekompozycja jest możliwa tylko u osób początkujących.

Całe opracowanie można pobrać pod adresem: https://journals.lww.com/nsca-scj/Abstract/9000/Body_Recomposition__Can_Trained_Individuals_Build.99238.aspx

AUTOR Bartłomiej Wojewódzki - Trener Personalny

Znajdziecie go na: 
fb @b.wojewodzkitrenerpersonalny
i
nstagramie @bartek_wojewodzki_trener 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl