Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 79,00 zł.
Efekt placebo w suplementacji 7
Efekt placebo w suplementacji

Efekt placebo a zastosowanie w medycynie i suplementacji 

Efekt placebo przynosi od lat znakomite rezultaty w walce z wieloma chorobami. Jest to prosta a zarazem skuteczna metoda polegająca na aktywowaniu pewnych obszarów mózgu, które z kolei mogą inicjować w organizmie procesy autoregeneracyjne, bądź przynosić efekty zgodne z założeniami - choć w teorii nie powinny one wystąpić. 

 

Efekt placebo w suplementacji - czyli blef który leczy


Badania nad efektem placebo sięgają lat 50 ubiegłego wieku, zaś samo jego zastosowanie w medycynie liczy sobie zapewne tyle samo, co jej początki. Trudno określić dokładną datę świadomego wprowadzania w błąd osoby chorej, by mogła ona uzdrowić chore komórki za pomocą własnego organizmu. Duży przełom w tej materii nastąpił w czasach współczesnych, gdy wraz z pojawianiem się nowych chorób, zaczęto sięgać po najróżniejsze metody terapii. Dużym prospektem okazało się to samo ciało, które...choruje.


Efekt placebo w medycynie


"Jeden z najbardziej skutecznych lekarzy, jakich znam zapewnił mnie, że stosował więcej pigułek z chleba, zabarwionej wody i proszku z kory niż wszystkich innych lekarstw razem. To było oszustwo w godnym celu" - Thomas Jefferson, jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych.
"Cała historia medycyny jest pełna zastosowań substancji lub metod leczniczych, które jak się później okazywało, teoretycznie nie powinny mieć żadnego wpływu na przebieg choroby" - prof. Andrzej Kübler.
I skoro jesteśmy już przy polskim akcencie, warto przytoczyć historię 60-letniej pacjentki Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Choć w świetle dokonań efektu placebo, będzie to zaledwie kropla w gigantycznym oceanie jego świadectw. Wspomniana pacjentka, od ponad dwudziestu lat chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, powikłaną w dodatku sercem płucnym. Pomimo doskonałego zaplecza w postaci nowoczesnych leków i wyrównanych parametrów życiowych, każdego dnia kilkakrotnie wzywała lekarza z powodu duszności. Lekarz podawał dodatkową dawkę leków (zwykle sterydów) i stan pacjentki wracał do normy. Po którymś wezwaniu zdecydowano się zamiast leków podać kroplówkę z soli fizjologicznej. Okazało się, że duszności ustąpiły a chora prosiła o obecność kroplówki każdego dnia. Kiedy ją dostawała, duszności nie występowały w ogóle, gdy kroplówki nie otrzymała, momentalnie pojawiały się problemy z oddychaniem.
Obecnie efekt placebo jest badany pod kątem skuteczności nowych lekarstw, gdzie jednej grupie podaje się lek, drugiej natomiast substancje czynnie obojętną.

 

Placebo w suplementacji - przyszłość?


Ryzykowna teza, lecz nie tak do końca nierealna. Pomijając etyczne kwestię związane z okłamywaniem konsumentów, nie ma nic złego w przyjmowaniu np. witaminy C w opakowaniu "nowej, super witaminy która niweluje wszelkie infekcje". Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych lekarzy jest nasz organizm, więc dlaczego mu nie zaufać? Potęga podświadomości, wiara, organizmu kalibracja - taka sytuacja. Skoro więcej wiemy o powierzchni marsa niż o własnym mózgu, temat wykorzystania efektu placebo na szeroką skalę w suplementacji pozostaję otwarty. Ale czy napewno pozostaje?


No właśnie, bo być może producenci już od dawna wykorzystują siłę efektu placebo. Może to oznaczać, że jakaś część kupowanych i przyjmowanych przez nas substancji, albo jest całkowicie obojętna, albo ma zupełnie inne, bądź słabsze działanie, niż obiecuje producent. Mimo to, są one nadal w powszechnym użyciu i w bardzo wielu przypadkach wywołują opisane efekty, choć w rzeczywistości nie powinny. Mimo dużego potencjału efektu placebo, środowisko naukowe nadal nie jest przekonane co do zasadności okłamywania pacjenta w kwestii podawanych substancji. Choć mówi się, że cel uświęca środki to nadal jest to etyczny problem. W efekcie zastosowania efektu placebo wszyscy są zadowoleni, bo przecież lekarz czuje satysfakcję z pomocy, pacjent czuje się lepiej, a mieszanka cukru i mąki nie zaszkodziła. Niemniej jednak miksturę sprzedano za cenę pełnoprawnego leku i w tym chyba kryje się największy problem.

Komentarze do wpisu (7)

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ketigb Unoxuvu iuk.azdn.supleprofit.pl.pro.nu http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Eapoburad Aomura nvy.kkul.supleprofit.pl.xgn.ms http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Iuchapet Ulauewei rjw.czxs.supleprofit.pl.ejd.tp http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Bunayad Uqekuvdu vnk.eiaa.supleprofit.pl.ltq.tv http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ugicor Esimocigo ayo.ogqp.supleprofit.pl.zzt.nq http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ayubiuqo Utevuwaw cci.uyvy.supleprofit.pl.wed.mo http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Etipehon Ijirija fvg.uafg.supleprofit.pl.avz.sn http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl