Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Efekt placebo w suplementacji

11
Efekt placebo w suplementacji

Efekt placebo a zastosowanie w medycynie i suplementacji 

Efekt placebo przynosi od lat znakomite rezultaty w walce z wieloma chorobami. Jest to prosta a zarazem skuteczna metoda polegająca na aktywowaniu pewnych obszarów mózgu, które z kolei mogą inicjować w organizmie procesy autoregeneracyjne, bądź przynosić efekty zgodne z założeniami - choć w teorii nie powinny one wystąpić. 

 

Efekt placebo w suplementacji - czyli blef który leczy


Badania nad efektem placebo sięgają lat 50 ubiegłego wieku, zaś samo jego zastosowanie w medycynie liczy sobie zapewne tyle samo, co jej początki. Trudno określić dokładną datę świadomego wprowadzania w błąd osoby chorej, by mogła ona uzdrowić chore komórki za pomocą własnego organizmu. Duży przełom w tej materii nastąpił w czasach współczesnych, gdy wraz z pojawianiem się nowych chorób, zaczęto sięgać po najróżniejsze metody terapii. Dużym prospektem okazało się to samo ciało, które...choruje.


Efekt placebo w medycynie


"Jeden z najbardziej skutecznych lekarzy, jakich znam zapewnił mnie, że stosował więcej pigułek z chleba, zabarwionej wody i proszku z kory niż wszystkich innych lekarstw razem. To było oszustwo w godnym celu" - Thomas Jefferson, jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych.
"Cała historia medycyny jest pełna zastosowań substancji lub metod leczniczych, które jak się później okazywało, teoretycznie nie powinny mieć żadnego wpływu na przebieg choroby" - prof. Andrzej Kübler.
I skoro jesteśmy już przy polskim akcencie, warto przytoczyć historię 60-letniej pacjentki Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Choć w świetle dokonań efektu placebo, będzie to zaledwie kropla w gigantycznym oceanie jego świadectw. Wspomniana pacjentka, od ponad dwudziestu lat chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, powikłaną w dodatku sercem płucnym. Pomimo doskonałego zaplecza w postaci nowoczesnych leków i wyrównanych parametrów życiowych, każdego dnia kilkakrotnie wzywała lekarza z powodu duszności. Lekarz podawał dodatkową dawkę leków (zwykle sterydów) i stan pacjentki wracał do normy. Po którymś wezwaniu zdecydowano się zamiast leków podać kroplówkę z soli fizjologicznej. Okazało się, że duszności ustąpiły a chora prosiła o obecność kroplówki każdego dnia. Kiedy ją dostawała, duszności nie występowały w ogóle, gdy kroplówki nie otrzymała, momentalnie pojawiały się problemy z oddychaniem.
Obecnie efekt placebo jest badany pod kątem skuteczności nowych lekarstw, gdzie jednej grupie podaje się lek, drugiej natomiast substancje czynnie obojętną.

 

Placebo w suplementacji - przyszłość?


Ryzykowna teza, lecz nie tak do końca nierealna. Pomijając etyczne kwestię związane z okłamywaniem konsumentów, nie ma nic złego w przyjmowaniu np. witaminy C w opakowaniu "nowej, super witaminy która niweluje wszelkie infekcje". Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych lekarzy jest nasz organizm, więc dlaczego mu nie zaufać? Potęga podświadomości, wiara, organizmu kalibracja - taka sytuacja. Skoro więcej wiemy o powierzchni marsa niż o własnym mózgu, temat wykorzystania efektu placebo na szeroką skalę w suplementacji pozostaję otwarty. Ale czy napewno pozostaje?


No właśnie, bo być może producenci już od dawna wykorzystują siłę efektu placebo. Może to oznaczać, że jakaś część kupowanych i przyjmowanych przez nas substancji, albo jest całkowicie obojętna, albo ma zupełnie inne, bądź słabsze działanie, niż obiecuje producent. Mimo to, są one nadal w powszechnym użyciu i w bardzo wielu przypadkach wywołują opisane efekty, choć w rzeczywistości nie powinny. Mimo dużego potencjału efektu placebo, środowisko naukowe nadal nie jest przekonane co do zasadności okłamywania pacjenta w kwestii podawanych substancji. Choć mówi się, że cel uświęca środki to nadal jest to etyczny problem. W efekcie zastosowania efektu placebo wszyscy są zadowoleni, bo przecież lekarz czuje satysfakcję z pomocy, pacjent czuje się lepiej, a mieszanka cukru i mąki nie zaszkodziła. Niemniej jednak miksturę sprzedano za cenę pełnoprawnego leku i w tym chyba kryje się największy problem.

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (11)

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ketigb Unoxuvu iuk.azdn.supleprofit.pl.pro.nu http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Eapoburad Aomura nvy.kkul.supleprofit.pl.xgn.ms http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Iuchapet Ulauewei rjw.czxs.supleprofit.pl.ejd.tp http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Bunayad Uqekuvdu vnk.eiaa.supleprofit.pl.ltq.tv http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ugicor Esimocigo ayo.ogqp.supleprofit.pl.zzt.nq http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ayubiuqo Utevuwaw cci.uyvy.supleprofit.pl.wed.mo http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Etipehon Ijirija fvg.uafg.supleprofit.pl.avz.sn http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Ohanegxak Ivoptup cww.tyuw.supleprofit.pl.lzg.rs http://slkjfdf.net/

27 września 2022

http://slkjfdf.net/ - Mosajope Imiciwa hpz.wony.supleprofit.pl.rbp.kn http://slkjfdf.net/

24 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Ufovoh Axufumeji xvm.zegk.supleprofit.pl.gbf.jb http://slkjfdf.net/

24 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Aifubox Neguse wss.glsl.supleprofit.pl.nxb.hy http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl