Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Jak zacząć przygodę z siłownią?

0
Jak zacząć przygodę z siłownią?

Jak zacząć przygodę z siłownią?

Nosisz się z zamiarem rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni? Nie wiesz, od czego zacząć i jak się zmobilizować? Nieco przeraża Cię widok wyrzeźbionych ciał stałych bywalców i boisz się, że im nie dorównasz? Spokojnie, nawet najlepiej wytrenowany trener personalny, który zna każdą maszynę od podszewki, sam kiedyś wykonywał pierwsze korki na siłowni i znajdował się dokładnie w tym samym punkcie co Ty teraz. By rozpocząć swoją przygodę z treningami, wcale nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy czy stroju. Na początek wystarczy odpowiednia motywacja i po prostu chęć spróbowania, a reszta wyjdzie w tzw. praniu. W tym artykule znajdziesz też kilka cennych wskazówek, które przekonają Cię do rozpoczęcia treningów. Sprawdź, co jest najważniejsze na początek.

Podejdź do sprawy realnie i długodystansowo

Stali bywalcy siłowni i ich pracownicy, co roku obserwują styczniowy trend, w którym to treningi planuje rozpocząć wzmożona ilość osób. Większość z nich wytrzymuje w reżimie dwa tygodnie, maksymalnie miesiąc i porzuca swoje palny zdobywania atrakcyjnej, zdrowej i silnej sylwetki. Ty z pewnością nie chcesz być jednym z nich. Kierując zatem swoje pierwsze kroki na siłownię, nie porywaj się z motyką na słońce, a realnie oceń swoje możliwości na tu i teraz. Zdecydowanie rozsądniejszym podejściem jest zacząć powoli i stopniowo zwiększać zarówno częstotliwość samych treningów, jak i podnosić obciążenie i ilość powtórzeń w serii każdego ćwiczenia, niż od razu decydować się na spędzanie 2 godzin dziennie na treningach codziennie. Takie podejście szybko Cię zniechęci, a do tego może skończyć się kontuzją, gdyż niewytrenowane ciało nie jest przygotowane na nagły, wzmożony wysiłek. Przed pierwszym treningiem na siłowni zastanów się zatem, ile czasu realnie jesteś w stanie poświęcić na ćwiczenia. Już dwie wizyty w tygodniu, ale regularne, stanowią doskonały punkt wyjścia do pojawienia się pierwszych efektów.

Szukaj wsparcia

Zaczynając ćwiczenia na siłowni, wiele osób jest onieśmielonych maszynami i kieruje swoje kroki od razu na bieżnię. Jeśli planujesz wyłącznie treningi cardio, to w porządku. Jednak nawet gdy chcesz jedynie schudnąć, a nie rzeźbić ciało, warto wpleść w trening ćwiczenia siłowe. Większa masa mięśniowa przyspiesza bowiem spalanie tłuszczu i ładnie ujędrni ciało, co sprawi, że efekt gubienia wagi będzie szybszy i estetyczniejszy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że maszyny na siłowni mogą wydawać się skomplikowane w obsłudze. Zaczynając trening na siłowni, warto zatem poprosić o pomoc trenerów, którzy się tam znajdują. Oni są tam właśnie po to, by wyjaśnić Ci korzystanie ze sprzętu i pokazać, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Nie zapomnij o diecie i regeneracji

Pierwsze kroki na siłowni zawsze powinny iść w parze z dobrze zbilansowaną dietą i regeneracją. Jadłospis musi być dostosowany do Twoich planów treningowych. Inaczej powinna jeść osoba, która chce schudnąć, a inaczej ta, która pragnie zwiększyć masę mięśniową. Pamiętaj, że ćwiczenia na siłowni stanowią zaledwie ułamek Twojej doby. Ich efekt, zależy zatem od tego, co będziesz robić przed i po treningu.

Postaw przede wszystkim na zdrową i zbilansowaną dietę, obfitującą w dobrej jakości białko, węglowodany złożone i niewielką ilość zdrowych tłuszczów. Rozpoczynając przygodę z siłownią, możesz sięgnąć też po podstawowe suplementy w postaci odżywek białkowych, L-karnityny, kreatyny, aminokwasów BCAA oraz dodatkowych witamin i minerałów. Substancje te pomogą budować masę mięśniową oraz wspomogą regenerację potreningową organizmu.

A mówiąc o regeneracji, pamiętaj także, by robić sobie odpowiednio długie przerwy między treningiem poszczególnych partii mięśniowych. Bardzo istotna jest też prawidłowa ilość snu w trakcie doby. Powinniśmy spać minimum 7 godzin, by zapewnić sobie dobry wypoczynek. Warto też wprowadzić do codziennej rutyny takie czynności jak masaż, spacer czy wizyta w saunie. Stanowią one znakomity sposób na regenerację mięśni oraz mają dobroczynny wpływ na zdrowie całego organizmu. Warto je zatem wpleść do treningowej rutyny.

Skończ z porównywaniem się

Rozpoczynając ćwiczenia na siłowni, ciężko oprzeć się pokusie porównywania się z innymi. Podczas pierwszych treningów z pewnością będziemy czuli się na treningu nieco nieswojo i będziemy spoglądać na innych. Zauważymy osoby o idealnie wyrzeźbionych ciałach oraz tych, którzy dopiero do nich dążą lub tak, jak Ty właśnie zaczynają przygodę z siłownią. Nie przejmuj się tym i wyrzuć porównywania do kosza. Zawsze znajdą się lepsi i gorsi od Ciebie, ale Twoją jedyną motywacją powinny być Twoje własne postępy w ćwiczeniach na siłowni.

Dobrym pomysłem, zaczynając trening na siłowni, jest dokonanie precyzyjnych pomiarów ciała i wagi, oraz zrobienie sobie zdjęć. Powtarzaj to co miesiąc, by móc sprawdzić, czy faktycznie robisz postępy. To może być skuteczna motywacja. Nie waż się i nie mierz jednak zbyt często, bo z dnia na dzień nie da się zauważyć żadnej różnicy. Nastaw się, że ćwiczenia na siłowni stają się od teraz elementem Twojej codzienności. Wykonuj je regularnie i zapomnij o celu, a ten przyjdzie jakby mimochodem i szybciej, niż wtedy, kiedy będziesz na niego niecierpliwie czekać.

Znajdź swoje miejsce!

Siłownia siłowni nierówna, i często zdarza się tak, że trzeba odwiedzić kilka miejsc, zanim znajdzie się przestrzeń do treningu idealną dla siebie. Nie zrażaj się. Wybierając „swoją” siłownię, kieruj się własnym odczuciem. Oczywiście warto, by znajdowała się ona blisko domu lub miejsca pracy. To zdecydowanie pomoże utrzymać motywację i nie zrezygnować z ćwiczeń na siłowni. Ważny jest także rodzaj dostępnego sprzętu oraz obsługa siłowni. Z pewnością chcesz ćwiczyć w miejscu, gdzie ludzie są dla Ciebie mili i pomocni. Istotnym aspektem jest oczywiście cena. Musisz ją dostosować do własnych możliwości finansowych, ale pamiętaj, iż wcale nie jest tak, że za wysoką opłatą zawsze idzie dobra jakość. W tym przypadku warto sprawdzić kilka miejsc o różnej cenie i wybrać to, które nam najbardziej odpowiada i jednocześnie nie nadwyręża naszego portfela.

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl