Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Wypaczony trend Body Positive

0
Wypaczony trend Body Positive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypaczony trend Body Positive

 

Zacznijmy od tego co to tak właściwie jest Body Positive

 

Body Positive inaczej zwane ciałopozytywność. Według definicji jest to „akceptowanie swojego ciała. Szerzej definiowane jako ruch społeczny uznający, że każdy człowiek powinien mieć pozytywne wyobrażenie o własnym ciele oraz zwracający uwagę na sposoby, w jaki społeczeństwo prezentuje i postrzega cielesność. Ruch opowiada się za akceptacją wszystkich ciał, bez względu na ich formę, rozmiar, wygląd i zmianą nastawienia do takich czynności jak ćwiczenia fitness czy usługi dotyczące urody. Przedstawiciele ruchu ciałopozytywności uznają, że rozmiar jest tylko jednym z wielu wymiarów postrzegania i oceny ciał. Celem ruchu jest przeciwstawienie się nierealistycznym standardom urody, opierając się na założeniu, że piękno jest jedynie konstruktem społecznym, które nie powinno mieć wpływu na poczucie własnej wartości jednostki”.

 

Powody Body Positive

 

Bezsprzecznym faktem jest, że postrzeganie przez nas własnego ciała ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Pozytywny obraz swojego ciała odzwierciedla się w nastawieniu do własnego wyglądu oraz ocenie własnej wartości. Według wielu przeprowadzonych do tej pory badań zostało potwierdzone, że negatywne nastawienie do swojego ciała jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób psychicznych takich jak na przykład zaburzenia odżywiania, ale i również depresja.

W dzisiejszych czasach media społecznościowe dosłownie zasypują nas przedstawionymi w sposób idealny sylwetkami. U wielu osób wiąże się to ze zwiększonymi obawami o swój wizerunek ciała. Uczucia, myśli i zachowania związane z postrzeganiem przez nas własnego ciała mogą w znaczącym stopniu mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz na sposób w jaki traktujemy swoje ciało.

Warto wiedzieć o tym, że kształtowanie obrazu własnego ciała ma swój początek już we wczesnym okresie naszego życia. Bowiem już kilkuletnie dzieci mogą doświadczać trudności z zaakceptowaniem własnego ciała.

Bardzo powszechne jest przekonanie, że szczupły wygląd prowadzi nas do sukcesu, awansu czy lepszej pracy i wynagrodzenia. Jednakże nasza uroda, waga czy rozmiary ubrań nie są sposobem na odniesienie sukcesu.

 

Jakie skutki niesie za sobą ruch Body Positive?

 

Głównym skutkiem ciałopozytywności ma być przede wszystkim cieszenie się swoim ciałem bez biczowania z powodu zmian, które zachodzą naturalnie, powodem których może być ciąża czy starzenie się organizmu. Kluczowe znaczenie w ruchu Body Positive odgrywa instagram. Jednak na przestrzeni ostatnich lat również wiele firm podjęło się działań marketingowych zgodnych z filozofią Body Positive. Do swoich reklam wykorzystują modelki o normalnych kształtach zamiast tych długonogich i wychudzonych.

 

Body Positive jako wymówka od otyłości?

 

Niestety ruch pod nazwą Body Positive dla wielu osób stał się po prostu wymówką do wypierania otyłości jako choroby. Trzeba pamiętać o tym, że na nadmierną masę ciała nie pracujemy kilka dni a jest to efekt wielu lat zaniedbań. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich otyłych do jednego worka, ponieważ przyczyn otyłości jest bardzo wiele jak na przykład inne choroby. Dla osób prootyłościowych niestety jednak ciałopozytywność stała się argumentem do nierobienia niczego w kierunku osiągnięcia lepszego zdrowia i samopoczucia. Takie właśnie osoby bardzo często bronią się przed działaniami w kierunku jakichkolwiek zmian ze względu na niechęć do stosowania rygorystycznych diet bądź też budowania złych relacji z jedzeniem.

Można zatem wysnuć pewien wniosek. Może dobrym pomysłem było by połączenie stosowania nie rygorystycznej diety, a zdrowej wraz z pracą nad własną psychiką i relacją z jedzeniem. Zwłaszcza że również wiele osób posiadających prawidłową masę ciała również ma złe doświadczenia z niskoenergetycznymi i niszczącymi własny organizm dietami, jak i również złe relacje z jedzeniem, jednak pracują nad tym z dietetykiem. Znacząca część ludzi otyłych uważa, że każda delikatna sugestia w ich stronę w kierunku zdrowia czy samopoczucia jest obrazą ich wyglądu. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ przy prowadzeniu zdrowego stylu życia sylwetka jest efektem ubocznym. Pamiętajmy o tym, że wygląd i uroda przemijają z wiekiem a na własne zdrowie pracujemy tylko i wyłącznie my sami.

Podsumowując. Nikt nie powinien czuć się zawstydzony z powodu swojego ciała lub też być zmuszany do osiągania absurdalnego standardu sylwetki poprzez znęcanie się nad samym sobą poprzez stosowanie restrykcyjnych diet i katorżniczych ćwiczeń. Jednak nikt też nie powinien zaniedbywać swojego ciała nie wykonując żadnych ćwiczeń i traktować swój żołądek jak śmietnik. Nie ma idealnej sylwetki, dlatego powinniśmy szanować swój własny organizm i pamiętać o zapewnieniu mu dobrej jakości paliwa w postaci zdrowej i dobrze zbilansowanej diety bogatej w wartościowe składniki odżywcze. Pamiętajmy również o regularnej aktywności fizycznej.

 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl