BCAA - działa czy nie działa?
Każdy kto choć raz zainteresował się światem suplementów, z pewnością słyszał o aminokwasach rozgałęzionych, w skrócie BCAA. Swego czasu był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów, a to za sprawą mediów społecznościowych w których to youtuberzy rozpoczęli krucjate przeciw temu, można by rzecz klasykowi wśród suplementów. Powodem było jedno badanie, którego wiarygodność jednak szybko została podważona przez naginanie pewnych faktów. O co tu chodzi? Czy BCAA może nam jakkolwiek pomóc w rozwijaniu sylwetki, czy osiąganiu innych celów natury treningowej? Czy BCAA działa? Skąd te kontrowersje i szumne tytuły artykułów czy filmów, informujących nas o nieprzydatności tego, swego czasu koronnego suplementu?
BCAA - Zasada działania
Wiedząc już pobieżnie, co kryje się pod tymi literkami, przechodzimy płynnie do tak zwanego "mięsa". BCAA to połączenie trzech podstawowych aminokwasów egzogennych pochodzenia zwierzęcego, czyli takich których nasz organizm nie produkuje samodzielnie. Są to kolejno: leucyna, walina i izoleucyna. Ten pierwszy jest kluczowy w przypadku budowy masy mięśniowej, gdyż nasila synteze białek mięśniowych (w skrócie MPS) i to bez udziału innych substancji. Nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje całej puli aminokwasów, w której wszystko się ze sobą łączy i nawzajem wspiera szereg procesów chemicznych. Brak któregokolwiek z nich oznacza zaburzoną równowagę i ujemny bilans azotowy, czyli stan owianego wieloma mitami wśród osób trenujących - katabolizmu.
ELASTYCZNOŚĆ STOSOWANIA AMINOKWASÓW ROZGAŁĘZIONYCH
Bogatsi o wiedzę na temat zasady działania króla internetowych kontrowersji, możemy pochylić się nad jego zastosowaniem. Skoro BCAA dostarcza nam niezbędnych aminokwasów i to jest jego główna rola, to taka suplementacja może być w zasadzie nieorganiczona. Mam tutaj na myśli wszystkie dziedziny sportu, w której główne skrzypce gra wysiłek fizyczny. Takie było zresztą pierwotne założenie sensu używania suplementów - miały za zadanie nas wspierać i dostarczać to, czego albo sami nie dostarczamy z pożywienia, albo czego nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować. Właśnie taka filozofia przyświecała producentom BCAA jak i całej gammy innych suplementów. Są to dodatki, nie rasowy doping po którego przyjmowaniu możemy szybko zaobserwować agresywne zmiany. Zmiany jakie zachodzą w naszym organizmie przy suplementacji BCAA, to zmiany wewnątrzkomórkowe i dopiero cały mechanizm rzutuje na ostateczne efekty wizualne, którego składową są oczywiście procesy wspierane przez BCAA.
Jakie to procesy? Głównie zapobieganie nadmiernemu rozpadowi białek, czyli hamowanie sławetnego katabolizmu. BCAA charakteryzuje się wysoką biodostępnością z racji tego, że zostało opracowane na podstawie fizlojogi człowieka - już samo to stwierdzenie mówi nam jasno, iż BCAA po prostu musi działać. Ta trójka szybko przyswajalnych białek, stanowi doskonałe źródło cennych składników w sytuacji kiedy nie dostarczamy z diety wspominanej już puli aminokwasów (jest ich aż 8). I tylko taka suplementacja ma sens. Jeśli nasza dieta obfituje we wszystkie niezbędne białka, tłuszcze oraz węglowodany i jest ułożona pod kątem dostarczania absolutnie całego szeregu koniecznych, do prawidłowego funkcjonowania składników - wtedy korzystanie z BCAA okazuje się nieefektywne. Wniosek jaki możemy z tego wysunąć jest jeden - obecność aminokwasów egzogennych w naszej diecie, jest warunkiem pełnowartościowości dostarczanego białka i prawidłowych procesów wzrostowo-regeneracyjnych. Innymi słowy, musimy zadbać o dostarczanie tych związków, czy to z diety, czy z jakże przydatnej w takiej sytuacji - puszki BCAA.
Kiedy stosować BCAA?
Zawsze wtedy, gdy prowadzimy zbyt ubogą dietę, lub w sytuacji, gdzie nie jesteśmy pewni czy jest ona ułożona poprawnie. W innych przypadkach jest to tylko zbędny wydatek, niemiej jednak warto mieć w szafie puchę z tymi ważnymi aminokwasami. Tak na wszelki wypadek, zwłaszcza jeśli poważnie podchodzimy do uprawianego przez nas sportu i dbamy o swój organizm. Najlepszą porą na suplementowanie BCAA jest czas okołotreningowy.
Jakie aminokwasy wybrać?
Na rynku istnieje multum produktów na bazie białek. Samo BCAA jest drugim, zaraz po kreatynie najbardziej dochodowym sprzedażowo suplementem. Co oczywiście wynika z faktu jego popularności i uniwersalnego zastosowania. Z racji prostego składu, ciężko o wskazanie topowych produktów które różniłyby się znacząco od konkurencyjnych ofert. Przy decyzji warto kierować się renomą uznanych marek, co do których mamy pewność, że surowiec jaki znajdziemy w środku będzie zgodny z opisem i przede wszystkim, bezpieczny dla naszego zdrowia.
Doskonały mix najlepszych aminokwasów o farmaceutycznej czystości. W przypadku białek rozgałęzionych, to zdecydowanie najlepsza opcja. Consensus pomiędzy jakością a ceną. Czysta energia wprost od Olimpu.
BCAA - Podsumowanie
Powtarzanie zasłyszanych plotek z internetu o tym, że BCAA nie działa jest co najmniej nadużyciem. Podważenie sensu stosowania aminokwasów egzogennych, jest tym samym, co zanegowanie skuteczności węglowodanów czy tłuszczy. Żyjemy w erze dezinformacji i kilkalności, gdzie najwięcej szumu robią tytuły czy nagłówki. Niestety, ale coraz rzadziej zagłębiamy się w treści kryjące się pod takimi wabikami. Dokładnie taka sytuacja miała miejsca z BCAA. Jedno mało wiarygodne badanie zrównało z ziemią dziesiątki innych mówiących coś zupełnie innego, wszystko za sprawą rozdmuchania tego przez youtuberów, którym chodziło wyłączanie o oglądalność. Owszem, BCAA nie działa w sytuacji, gdy dostarczamy je z pożywienia. Nie działa ponieważ organizm wydala niepotrzebny nadmiar substancji, tyczy się to wszystkiego. Jaki z tego wniosek? Jedz odpowiednio dużo białka, a suplementy na bazie aminokwasów nie będą potrzebne.
Konkrety płynące ze stosowania BCAA
Wzrost energii podczas ćwiczeń
Wsparcie regeneracji
Zapobieganie negatywnym efektom katabolizmu
Wykazują działanie anaboliczne
Łatwy sposób na uzupełnienie ważnych niedoborów w diecie
Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.