Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

FIZJOLOGIA STRESU

0
FIZJOLOGIA STRESU

Czym jest stres i skąd się bierze?

 
🧐Wszędzie ciągle słyszymy ogranicz stres🆘
 
Każdy, kto zajmuje się w jakikolwiek sposób zdrowiem, będzie Ci doradzał redukcję NADMIARU stresorów.
 
Ale właściwie czemu ? O co tyle szumu ?
 
👉Stresory fizyczne i psychologiczne powodują kilka reakcji w naszym ciele, w tym również zwiększenie wydzielania KORTYZOLU - HORMONU, KTÓRY REGULUJE PROCES ADAPTACJI METABOLICZNEJ DO TYCH CZYNNIKÓW. Jest to związane z ogólnym zespołem adaptacyjnym (GAS), w którym możemy wyróżnić fazę alarmową, fazę adaptacji/oporności na stres oraz fazę zmęczenia/obniżenia zdolności adaptacyjnych.
 
👉Jakie są skutki działania kortyzolu 🧐
 
Przede wszystkim energetyczne. Kortyzol pobudza lipolizę (rozpad tkanki tłuszczowej) zwiększając stężenie kwasów tłuszczowych we krwi. Prowadzi również do zwiększenia stężenia cukru we krwi, przez stymulowanie procesu jego powstawania ze źródeł niecukrowych (glukoneogeneza). Jako antagonista insuliny, zmniejsza również wychwyt glukozy.
 
👉W normalnych warunkach, mechanizm ten jest bardzo przydatny. Pomaga dostarczyć energii w sytuacjach, kiedy przez stres jesteśmy wystawieni na większe jej zużycie. Jest to niestety jednak miecz obusieczny. Przedłużający się stres, szczególnie w połączeniu z ogólnym - słabym stylem życia, może powodować hiperglikemię, czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Ponadto, jeżeli nasza dieta jest słabej jakości, brakuje nam treningu, lub jesteśmy w przedłużającej się redukcji - kortyzol będzie prowadził do rozpadu białek, uwalniając aminokwasy. Nie tylko białek mięśniowych, co będzie prowadzić do utraty muskulatury, ale również tych w skórze i kościach. Można więc się zgodzić - stres nas postarza.
 
👉Kortyzol ma również działanie mineralokortykoidowe: zwiększa retencję (zatrzymanie) sodu oraz wody. Między innymi dlatego czasami możemy zauważyć niewyjaśniony wzrost lub zastój wagi. (Szczególnie w głupim, nieprzemyślanym odchudzaniu)
 
👉Popularny „hormon stresu” wpływa również na hamowanie wydzielania hormonów przedniego płata przysadki. Są to hormony stymulujące, które mają za zadanie pobudzić narząd docelowy do wydzielania specyficznych dla niego hormonów. (Np TSH stymuluje tarczycę do wydzielania T3 i T4) Łatwo się więc domyślić, że przewlekły, wysoki stres może rzutować praktycznie na cały organizm i funkcjonowanie poszczególnych narządów. Może również wpływać na układ immunologiczny, metabolizm wapnia oraz układ nerwowy. Stałe, nasilone wydzielanie kortyzolu w połączeniu ze slabym stylem życia może prowadzić do zaników mięśni, immunosupresji oraz wspomnianej wcześniej hiperglikemii.
 
✅Stres i hormony wydzielane pod jego wpływem są niezbędne dla naszego istnienia i nie można za wszelką cenę próbować ich redukować wszystkimi sposobami dostępnymi na rynku w formie suplementów. Trzeba jednak starać się zarządzać tym stresem. Mało snu, brak aktywności fizycznej oraz słaba dieta należą do jednych z najważniejszych czynników stresowych, które towarzyszą nam na co dzień. W połączeniu z rosnącymi wyzwaniami dzisiejszego świata mogą bardzo mocno rzutować na nasze zdrowie.
 
✅Dlatego nie pracujmy nad jednym czynnikiem. Trenujesz ? Super ! Ale poza tym wyśpij się i dobrze zjedz.
 
Jesteś na diecie ? Też fajnie. Pamiętaj jednak, że ruch to nie tylko odchudzanie i warto go włączyć po prostu dla zdrowia.✅
 

AUTOR Bartłomiej Wojewódzki - Trener PersonalnyZnajdziecie go na: 
fb @b.wojewodzkitrenerpersonalny
i
nstagramie @bartek_wojewodzki_trener 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl