Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

JAK TO JEST Z TĄ WODĄ??

0
JAK TO JEST Z TĄ WODĄ??

JAK TO JEST Z TĄ WODĄ??

A Ty, wiesz ile wody powinieneś dziennie pić ❓💦
To, że woda jest ważna, w dobie dzisiejszego dostępu do informacji nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Dla tych co jednak wciąż mają wątpliwości warto wspomnieć, że woda stanowi 45-75% masy ciała (w zależności od kompozycji ciała), a przez sam układ pokarmowy przepływa jej codziennie około 7-8 litrów. 😲
Dzienny bilans wodny powinien zostać zerowy, a to oznacza, że tyle ile wydalamy - tyle też powinniśmy dostarczać. W normalnych warunkach, przyjmuje się, że człowiek o umiarkowanej aktywności fizycznej średnio traci 2,8 litra wody dziennie. (Oczywiście w warunkach wyższej temperatury, lub zwiększonej aktywności fizycznej sytuacja się zmienia) Z tego wynika, że powinniśmy dostarczyć dziennie około 2,5 l wody.
Zaraz, ale czemu 2,5l skoro tracimy więcej 🧐
Niewielkie ilości wody są wytwarzane w organizmie w wyniku przemian metabolicznych. Jest to jednak mały procent potrzeb i zdecydowanie w większości powinniśmy ją dostarczać z zewnątrz. Skąd dokładnie ?
Zdecydowanie najlepszym źródłem są oczywiście napoje:
💧 💦 woda, mleko, herbata kawa itd. (81-100% wody). Dobrze by było, aby to one stanowiły przynajmniej 1,5l dostarczanej dziennie wody. ✅
🥒🍐Zaraz po nich są świeże owoce i warzywa (75-95% wody.)
🍗 Dalej mięso, jaja, sery a następnie cała reszta 🙂
Nie jest więc prawdą popularne stwierdzenie, że nawadnia nas tylko woda - jako woda woda, taka wypijana. Jej źródło stanowi też pożywienie i inne napoje. Bardzo ważne jest jednak to, że woda w organizmie człowieka występuje razem z elektrolitami. Niedobór lub nadmiar zarówno wody, jak i elektrolitów zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową. Zaburzenia tej gospodarki mogą mieć przeróżny charakter i w zależności od nich możemy mieć do czynienia z takimi objawami jak:
❌Obrzęki
❌Bóle głowy
❌Zmiany ciśnienia tętniczego
❌Osłabienie
❌Utrata apetytu
❌Zaburzenia koordynacji i siły mięśniowej
I wiele, wiele innych.
Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której dostarczamy za mało wody i potasu, a zbyt dużo sodu. Wpis jest o wodzie więc powinienem tylko o niej pisać, ale jak to w ciele ludzkim - nic nie jest podporządkowane prawom systemu binarnego, więc nieco rozszerzę wskazania 😉
Powinniśmy więc dbać o odpowiednie nawodnienie przez:
✅Odpowiednio wysokie spożycie wody. Najlepiej przynajmniej średnio-zmineralizowanej biorąc pod uwagę wcześniej opisane zależności z elektrolitami. (Oprócz wspomnianego sodu i potasu w takich wodach znajdziemy również bardzo ważne dla organizmu: wapń oraz magnez, jak i również cenne aniony). Dobrym źródłem wody będą również oczywiście posiłki bogate w owoce i warzywa (które również są bogatym źródłem minerałów.)
✅Ograniczenie wysokiego spożycia sodu. Pamiętajmy, że sód to nie to samo co sól (mimo że wchodzi w jej skład). Głównym źródłem sodu w diecie większości osób jest oczywiście żywność przetworzona, konserwowana i taka o długim terminie ważności typu słodycze, czy słone przekąski lub sama już wspomniana sól.
✅Zapewnienie odpowiedniego dostarczania potasu z diety: warzywa i owoce (głównie strączki, ziemniaki, pomidory, banany), produkty zbożowe i wiele innych

 

AUTOR Bartłomiej Wojewódzki - Trener PersonalnyZnajdziecie go na: 
fb @b.wojewodzkitrenerpersonalny
i
nstagramie @bartek_wojewodzki_trener 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl