Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 79,00 zł.
Jak śmiech i pozytywne myślenie mogą zmienić Twoje życie? 0
Jak śmiech i pozytywne myślenie mogą zmienić Twoje życie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śmiech jako terapia, czyli jak pozytywne myślenie i zwykła radość mogą zmienić Twoje życie?

Zanim zamkniesz okno przeglądarki, zniesmaczony na myśl o kolejnych wywodach internetowych szamanów - pozwól, że napomknę o jednym istotnym fakcie. W tej materii nie jestem teoretykiem tylko żywym przykładem, że zwykły uśmiech naprawdę może być lekarstwem i to nie tylko duszy. W niniejszym artykule nie będę jednak przytaczał osobistych historii, skupię się raczej na powodach dla których warto częściej niż zwykle suszyć zęby. Wszystko w oparciu o twarde dowody wprost z przeszklonych pomieszczeń, ale rzecz jasna nie tylko. To co, lecimy?

 

Uśmiech lekarstwem

Ciężko powiedzieć, kiedy dokładnie ludzie zdali sobie sprawę, że prozaiczny śmiech czy pozytywne myślenie mogą mieć realny wpływ na ich życie. Pokuszę się o stwierdzenie, iż było to na długo przed tym, zanim dzisiejsza cywilizacja dostarczyła nam na to miliony dowodów w postaci badań, czy ludzkich historii z szeroko pojętym sukcesem w tle. Napewno każdy słyszał zdanie, że wszystko siedzi w głowie. Zazwyczaj niestety bez pociągnięcia tego dalej, co nie sprzyjało zbytniej popularyzacji tego sloganu pod kątem przemyśleń. Ok, daj mi szansę - zmierzam do sedna. Pamiętasz jak mama mówiła żebyś nie myślał/a o czymś przykrym, np. bólu brzucha, to przestanie Cię boleć? Każdy z nas słyszał coś podobnego. Niektórzy już się może nawet domyślają, że chodzi o ludzką podświadomość. Co ciekawe - nie każdy, kto mówił nam o tym, żeby nie skupiać swoich myśli na czymś negatywnym, wiedział o czymś takim jak podświadomość. Ona działa jednak niezależnie od wiedzy na jej temat czy wiary, bo to biologia. Dobra, ale jak to się ma do uśmiechu? Ano tak, że bez względu na system przekonań każdego z osobna, rodzimy się i umieramy sami ze sobą, ze swoim umysłem i myślami które krążą w nim jeszcze po śmierci ciała. Brzmi mistycznie? Wcale nie, jest to normalne zjawisko, choć nauka nie potrafi do końca wyjaśnić dlaczego, mózg może wykazywać aktywność przez dłuższą chwile po odcięciu go od dopływu krwi. Potrafimy rozszczepić jądro atomu, wysłać człowieka w kosmos a nawet zbadać inne planety, ale wciąż niewiele wiemy o miejscu, w którym spędzamy defacto całe swoje życie, razem ze wszelkimi tajemnicami, lękami czy marzeniami. No bo jakby tego nie tłumaczyć - patrzymy na świat oczami które zanim cokolwiek nam pokażą, muszą błyskawicznie przesłać sygnał do mózgu, abyśmy mogli zobaczyć stan faktyczny a nie dyskotekę. Dzieję się tak, ponieważ obraz który niosą odbite od przedmiotów wokół nas promienie świetlne, są w oku pierwotnie zakrzywiane i gdyby nie parę technicznych myczków, to w najlepszym oglądalibyśmy świat do góry nogami. Także mózg odpowiada nawet za to, co widzimy. Dlaczego więc nie stwierdzić, że odpowiada także za nasze życie?

 

Uśmiech w uzdrawianiu ciała i umysłu

Skoro podstawy mamy nakreślone, to czas pochylić się nad wpływem banana na nasze zdrowie. Logicznym wydaje się być fakt, że kiedy jesteśmy pozytywnie nastawieni, umysł działa na naszą korzyść pomagając nam w osiąganiu założonych celów. Robi to w bardzo prosty sposób - to od jakości i sumy Twoich myśli zależy, czy podejmiesz dane działanie bądź nie. Efekt końcowy zależy rzecz jasna od wielu czynników, ale chodzi o reakcje. Uśmiech wspiera reakcję pójścia naprzód i jakiegokolwiek działania, smutek czy marazm ciągną Cię za to w dół, zniechęcając do chociażby próby zmiany czegoś na lepsze i podjęcia danego wyzwania, nawet jeśli to tylko zagadanie do kogoś, kto Ci się podoba. Jak zatem możemy sobie pomóc, kiedy niespecjalnie się na co dzień uśmiechamy? 

Gejzer endorfin

Endorfiny, endorfiny, lepszego życia witaminy. Jakikolwiek wysiłek fizyczny, w dłuższym okresie czasu spowoduje uwolnienie tych leczniczych substancji. W rezultacie poczujesz się lepiej, wzrośnie Twoja motywacja i chęć do życia. Z miejsca będziesz szczęśliwszy i to bez względu na okoliczności towarzyszące. Stan ten, określany czasem mianem sportowego haju jest dostępny bez recepty, dla każdego w dowolnym miejscu na ziemi. Uprawienie sportu jest jednym z najzdrowszych nawyków, które pomogą Ci utrzymać doskonałą formę ciała i umysłu, co bezpośrednio przełoży się na Twoje życie zawodowe oraz prywatne. Sport niejedno ma imię, to może być chociażby długi spacer albo spokojna jazda na rowerze - wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości. Dla bardziej leniwych bądź niedysponowanych, możemy zaproponować słuchanie muzyki która wywołuje podobny efekt. Ciepła kąpiel czy dobra czekolada bez cukru też nie zaszkodzi. 

Szczęściu czasem trzeba pomóc

Zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej. Niestety, dla znakomitej większości ludzi okres jesienno-zimowy wiążę się z obniżeniem nastroju i stanem zwanym dalej jesienną chandrą. Brak słońca jest równoznaczny z brakiem naturalnej witaminy D, która odpowiada między innymi za stabilizację emocjonalnej huśtawki jak i szereg ważnych funkcji życiowych. Dzisiejsze czasy obfitują w wiele udogodnień, często zupełnie abstrakcyjnych dla naszych przodków, dzięki czemu nie musimy chować się pod kocem z czekoladą do wiosny. Wystarczy skuteczna suplementacja, najlepiej w ramach stałej rutyny w w/w okresie, aby móc cieszyć się każdym dniem niezależnie od aury na zewnątrz. Jednak witamina D to tylko jeden element układanki, aby zadbać o swoje zdrowie w pełnym spektrum, należy wziąć pod lupę witaminy z grupy B jako równie istotne. Dzisiejsza dieta bardziej niż kiedykolwiek sprzyja poważnym niedoborom wielu pierwiastków, w tym także wspomnianej grupy witamin. Zaburzona równowaga w tym segmencie, może sprzyjać rozwojowi tak poważnych chorób jak np. depresja a w przypadku mężczyzn, prowadzić do redukcji poziomu testosteronu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl