Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Magnez - Jaki najlepszy?

0
Magnez - Jaki najlepszy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaki magnez jest najlepszy?

 

Magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych w naszym organizmie. Ma on swój udział w wielu istotnych biochemicznych przemianach w ludzkim ciele. Niedobór magnezu może przyczyniać się na przykład do uczucia zmęczenia jak i również do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Magnez jest to dwuwartościowy pierwiastek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego działania ludzkiego organizmu. Biorąc na przykład dorosłego człowieka o wadze 70kg jego organizm zawiera około 20-35g magnezu. Gdzie on się znajduję? Przede wszystkim w układzie kostnym jak i również wewnątrzkomórkowo w mięśniach.

 

Znaczenie magnezu dla naszego organizmu

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie:

  • Usprawnia funkcjonowanie mięśni
  • Zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego – łagodzi stres oraz poprawia koncentrację
  • Umożliwia właściwą przemianę materii
  • Odgrywa ważną rolę w procesie metabolizowania glukozy
  • Usprawnia trawienie i przyswajanie wartości odżywczych
  • Wzmacnia układ kostny – dba o odpowiednią mineralizacje zębów oraz kości
  • Obniża poziom cholesterolu
  • Wzmacnia odporność
  • Wspiera układ krwionośny
  • Działa przeciwzapalnie

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na jony magnezu?

Wartość ta jest uzależniona od takich czynników jak między innymi płeć, wiek, ciąża czy choroby towarzyszące. Szacunkowo jednak uznaje się, że zapotrzebowanie dla kobiet wynosi średnio około 320 mg a dla mężczyzn około 420 mg jonów magnezu dziennie.

 

Jaki magnez jest najlepszy?

 

Najlepiej przyswajalne formy magnezu

Cytrynian magnezu

 W rankingu najlepiej przyswajalnych form magnezu zdecydowanie liderem jest cytrynian magnezu. Dlaczego? Ponieważ jego wchłanialność jest na poziomie 25 - 90 % i jest to największy poziom spośród wszystkich form magnezu. Dana wartość wynika z połączenia kwasu cytrynowego z trzema cząsteczkami magnezu. Cytrynian magnezu uważany jest za formę, która jest najbardziej ekonomiczna oraz jakościowa. To właśnie powoduje fakt, że jest on najczęściej stosowany.

Mleczan magnezu

Mleczan magnezu jest to kolejna forma magnezu cechująca się dużą biodostępnością. Przyswajalność tej formy jest jedynie niewiele niższa niż cytrynian magnezu a to z tego powodu, że w skład tego związku wchodzi również sól organiczna. Mleczan magnezu cechuje się też dużą efektywnością w zakresie dostarczania tego pierwiastka, ponieważ prawie 12% jego masy stanowi magnez. Jedną z głównych zalet mleczanu magnezu jest fakt, że ta forma powoduje znacznie mniejsze natężenia skutków ubocznych związanych z układem pokarmowym dzięki czemu jest znacznie lepsza dla dzieci niż cytrynian magnezu.

 

Dobrze przyswajalne

Chlorek magnezu

Chlorek magnezu w przeciwieństwie do pozostałych form nie jest związkiem z solą organiczną, jednakże cechuje się przyswajalnością na ich poziomie. Biodostępność tej formy jest najlepsza spośród związków nieorganicznych magnezu. Chlorek magnezu posiada około 12% magnezu jednak cechuje się dużą szybkością jego wchłaniania, dzięki czemu w rankingu form magnezu najlepszych do przyjmowania znajduje się na wysokiej pozycji. Chlorek magnezu jest również jednym z lepszych środków służących do detoksykacji tkanek a także wspomaga pracę nerek oraz może przyspieszyć zwolniony metabolizm. Ta forma magnezu nie jest jednak wskazana dla osób podatnych na dysfunkcje refluksu, ponieważ może potęgować dolegliwości związane z tym schorzeniem.

Treonian magnezu

Ta forma magnezu jest stosunkowo nowa na rynku oraz na swój sposób ciekawa a to dlatego że jest to magnez chelatowany przez dwie cząsteczki treonianu (metabolit witaminy C). Przeprowadzone do tej pory liczne badania wykazały, iż ta forma posiada dużą biodostępność oraz brak skutków ubocznych związanych z naszym układem pokarmowym. Popularność treonianu magnezu stale rośnie a jest to spowodowane tym, że ta forma magnezu pokonuje barierę krew - mózg oznacza to, że może zwiększać stężenie magnezu w mózgu. Poprzez to również silniej wspiera nasz układ nerwowy jak i również zmniejsza natężenie odczuwania lęku.

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu charakteryzuje się połączeniem organicznym i składa się on z magnezu i kwasu jabłkowego co powoduje jego przyswajalność na poziomie 30%. Jako wynik metabolizmu powstaje kwas jabłkowy, który w sposób pozytywny wpływa na funkcje naszego organizmu a między innymi na odczuwaną energię. Dzięki temu ta forma magnezu jest najlepsza dla osób cierpiących na ciągłe zmęczenie.

Chelat magnezu

Ta forma magnezu nazywana jest również glicynianem magnezu. Jest to połączenie dwóch cząsteczek glicyny z magnezem poprzez wiązanie chelatowe. Jest to specyficzna budowa tego związku, która sprawia, że magnez jest chroniony przed zbyt szybką degradacją następującą w naszym żołądku. Powoduje to również zmniejszenie strat substancji, która ostatecznie jest wchłaniana w organizmie. Zaletą chelatu magnezu jest jego wchłanialność na poziomie 24%. Kolejną zaletą jest to, że w sposób delikatny wpływa na organizm. Prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki podczas suplementacji tej formy magnezu jest bardzo małe a poza tym chelat magnezu dobrze sprawdza się przy długotrwałej suplementacji. Chelat magnezu jest bez wątpienia najlepszym do stosowania podczas ciąży, ponieważ jest najbardziej bezpieczny dla płodu.

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

 

Bibliografia:

https://leki.pl/poradnik/najlepszy-magnez-lek/

https://zywienie.medonet.pl/skladniki-odzywcze/witaminy-i-mineraly/jaki-magnez-wybrac-niedobory-zrodla-naturalne-i-suplementy-z-magnezem/vr627vp

https://medpak.com.pl/blog/poradniki/jaki-magnez-wybrac-ktora-forma-jest-najlepsza

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl