Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

PROBLEMY ZE SNEM? ZADBAJ O WITAMINY I MINERAŁY!

0
PROBLEMY ZE SNEM? ZADBAJ O WITAMINY I MINERAŁY!

Kompedium wiedzy o śnie - jak zdrowo spać i co może nam pomóc w spokojnym zasypianiu? 

 

 

 

 

 

Sen – jakże często o nim zapominamy. To konkretny paradoks z racji, iż jest to czynność, bez której nie możemy poprawnie funkcjonować. Śpimy przecież każdego dnia, więc jak można o nim zapomnieć? No właśnie można. Robiąc coś z przysłowiowego „automatu”, zwykle nie postrzega się danej czynności w perspektywie globalnej. A w kontekście snu, to wręcz rażące zaniedbanie. Jaki wpływ na zdrowy, głęboki sen mają witaminy i minerały? Czy niedobór mikroelementów może negatywnie wpływać na jego jakość? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Sen – geneza podstawy regeneracji  💪🏻

Kto z nas nie lubi spać. To przecież właśnie wtedy, pozwalamy swojemu ciału na zajęcie się sobą. Nasze ja odpływa, a mięśnie i tkanki poddawane są procesom regeneracyjnym, w tym także centrum dowodzenia jakim jest mózg. Nietrudno się zatem domyślić, że wszelkie zaburzenia snu, będą negatywnie oddziaływać na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Słabe wyniki siłowe i stagnacja w budowaniu masy mięśniowej, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Poza chronicznym zmęczeniem, prędzej czy później wystąpią także problemy z koncentracją, oraz obniżone zdolności motoryczne.

 

Wpływ witamin i minerałów na sen 🌙

Podstawą zdrowego, głębokiego snu, jest zapewnienie organizmowi odpowiednich ku temu warunków za dnia. Poza prawidłowym odżywianiem, niebagatelny wpływ na ten aspekt mają również pierwiastki, których często nie możemy dostarczyć w samej diecie. Doskonałym rozwiązaniem będą suplementy, dzięki którym łatwo i szybko uzupełnimy ewentualne braki.  

 

Wykaz pierwiastków bezpośrednio wpływających na nasz sen 👨‍🏫

 

✔️ Witamina D – niejedno ma imię

W świetle badań Uniwersytetu z Louisiana State, niedobór witaminy D wiąże się z zaburzeniami snu i występowaniem bezdechu w nocy. Witamina ta wpływa również na wydzielanie melatoniny – czyli koordynatora zegara biologicznego u wszystkich ssaków. Ze względu na kapryśną pogodę na naszej szerokości geograficznej, poza okresem letnim warto ją suplementować ze względu na ogromne korzyści dla całego organizmu.

 

✔️ Żelazo – podstawa podstaw

Według badaczy, niski poziom żelaza jest głównym winowajcą występowania zespołu niespokojnych nóg oraz wzmaga poczucie niepokoju, co często prowadzi do bezsenności. Jeśli jesteśmy na diecie pozbawionej mięsa, poleca się jego suplementacje wraz z witaminą C, która zwiększa jego przyswajanie.

 

✔️ Tryptofan – cichy przyjaciel

Ten aminokwas czynnie pracuje przy wydzielaniu melatoniny oraz serotoniny. Poprawia także nasze samopoczucie, podobnie jak witamina D. Badania nad jego wpływem na nasz organizm, wykazały, że tryptofan skutecznie wywołuje uczucie senności i skraca czas potrzebny do zaśnięcia.

 

✔️ Magnez - król spokoju

Jak donoszą najnowsze badania, magnez wykazuje działanie antydepresyjne. Ponadto, obniża kortyzol - czyli hormon stresu, jeden z powodów występowania bezsenności. Zaleca się przyjmowanie go w godzinach wieczornych, wtedy to znakomicie wycisza układ nerwowy, co z kolei sprzyja spokojnemu zasypianiu.

 

✔️ Wapń - niezastąpiony pomocnik

Dziwne, prawda? Z reguły kojarzymy wapń z roli budowniczego mocnych i zdrowych kości. Tymczasem wapń, ma także inne, nie mniej istotne obowiązki. Bowiem wapń, pomaga naszemu mózgowi w transporcie oraz odpowiednim wykorzystaniu wspomnianego już tryptofanu.

 

✔️ Witaminy z grupy B - siła drużyny

Bezsenność, oraz inne nieprawidłowości związane z cyklem snu, mogą mieć związek z niedoborami tej grupy witamin. Zależność ta, jest spowodowana ich znaczącym wpływem na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, witaminy B3, B5, B9, B12 są nam niezbędne do wytwarzania melatoniny, naszego sennego steru.

 

 

Melatonina – złoty środek na sen niemowlęcia? 😴

To chyba najpopularniejszy stymulant snu. Melatonina jest naturalnym produktem naszego organizmu, to właśnie dzięki niej czujemy uczucie senności. Jeśli jednak jej wydzielenie zostanie w jakiś sposób zaburzone, natychmiast to odczujemy w postaci kłopotów ze snem. Jeśli jesteśmy pewni, że problem nie leży w brakach witamin bądź innych pierwiastków, możemy posiłkować się melatoniną w tabletkach, która pomoże nam osiągnąć senną równowagę.

⚠️ Należy jednak pamiętać, iż samo suplementowanie melatoniny nie jest rozwiązaniem na bezsenność i inne problemy ze snem. Powinno się ją traktować jako raczej doraźną pomoc, skupiając się bardziej na kontrolowaniu i uzupełnianiu niezbędnych pierwiastków, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

 

 

Suplementy ułatwiające zasypianie – warto? 💊

Na rynku istnieje wiele suplementów wspomagających zasypianie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie produkty działają często na zasadzie efektu placebo. Dlatego lepiej skupić się na znanych i przebadanych substancjach które gwarantują osiągnięcie zamierzonego efektu. Z naszej strony polecamy:

📌 Melatonine 

📌 Tryptofan

📌 Ashwagandhe

 

Jak lepiej spać - porady

Bez względu na przyczynę bezsenności lub zaburzenia cyklu snu, warto stosować się do kilku prostych zasad, które umożliwią nam głębszy sen. Przede wszystkim, na czas zasypiania warto odłożyć telefon i inne urządzenia emitujące niebieskie światło. Światło to działa pobudzająco na nasz mózg, co nie sprzyja spokojnemu zaśnięciu. Do tego poleca się również spanie przy otwartym oknie - świeże powietrze działa relaksująco. Jeśli mamy możliwość, dobrym rozwiązaniem będzie także wieczorny spacer. Od strony dietetycznej, lepiej unikać cukrów prostych oraz pokarmów ciężkostrawnych. Dobrym rozwiązaniem za to będą węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (IG). Jeśli wybierzemy produkty mniej przetworzone, zapewnimy naszemu ciału odpowiednie warunki do książkowej regeneracji (co jest bardzo ważne w przypadku osób trenujących) i nie będziemy musieli martwić się o niepotrzebny tłuszcz.

 

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl