Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 99,00 zł.

Kalistenika - alternatywa dla siłowni

0
Kalistenika - alternatywa dla siłowni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to tak właściwie jest kalistenika?

Kalistenika jest to trening siłowy oparty na ćwiczeniach wykonywanych z własną masą ciała. Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń bez wykorzystywania specjalistycznego sprzętu ma na celu przede wszystkim poprawę naszego zdrowia oraz zwiększenie wigoru. Aby ćwiczenia kalisteniczne przynosiły zamierzone efekty, należy pamiętać o regularnym ich wykonywaniu oraz przede wszystkim o prawidłowej technice.

 

Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne – „Wielka szóstka”

Do wyrzeźbienia wszystkich partii ciała oraz ich skutecznego wzmocnienia wystarczy wykonywanie tylko 6 podstawowych ćwiczeń zwanych również „Wielką szóstką”. Do tych ćwiczeń zalicza się:

 • Pompki – pomagają we wzmocnieniu klatki piersiowej oraz tricepsów
 • Przysiady – wzmacniają mięśnie nóg
 • Podciąganie na drążku – buduje mięśnie pleców oraz bicepsy
 • Mostek – odpowiada za mięśnie kręgosłupa
 • Unoszenia nóg – wzmacniają mięśnie brzucha
 • Pompki na poręczach (zwane również dipy) – trenują mięśnie obręczy barkowej

 

Wpływ i efekty kalisteniki na nasze ciało

Kalistenika niewątpliwie ma pozytywny wpływ na człowieka a między innymi na jego układ krwionośny. Pomaga również kształtować mięśnie, zwinność, równowagę oraz koordynację ruchową. Wykorzystywana jest bardzo często w ramach treningów wojskowych jak i również na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach. Jednym z przeciwieństw do typowego treningu na siłowni jest to, że kalistenika jest mniej kontuzyjna oraz pozwala budować sylwetkę w sposób harmonijny. Warto również zaznaczyć, że ćwiczenia kalisteniczne bardzo istotnie wpływają i rozwijają nasze mięśnie głębokie, które ułatwiają nam między innymi utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Uprawianie aktywności fizycznej z wykorzystaniem własnej masy ciała nie tylko pomaga nam przy budowaniu naszej sylwetki, ale ma również wiele zalet zdrowotnych. Może zatem zbawiennie wpływać na nasze ciało oraz nasze problemy. Jednymi z najważniejszych efektów jakie możemy uzyskać trenując kalistenike są:

 • Wzrost masy mięśniowej – żeby osiągnąć wzrost masy mięśniowej należy pamiętać o dwóch warunkach a mianowicie o stosowaniu progresu obciążenia (zwiększanie liczby powtórzeń i dodawaniu do treningu nowych ćwiczeń) oraz stosowaniu diety, która jest bogata zarówno w białko jak i węglowodany, ponieważ oba te składniki mają istotny wpływ na wzrost mięśni. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów można również stosować różnego rodzaju odżywki białkowe, kompleksy aminokwasów, kreatynę jak i również inne suplementy diety.
 • Wzrost siły mięśniowej – jest to oczywisty efekt wykonywania ćwiczeń kalistenicznych. Trzeba również jednak zaznaczyć, że jest to siła funkcjonalna, czyli ma realne zastosowanie zarówno przy dźwiganiu ciężarów jak i również w codziennym życiu.
 • Proporcjonalnie zbudowana sylwetka – uprawianie treningu siłowego z wykorzystaniem własnej masy ciała pozwala angażować wiele grup mięśni w tym samym czasie. Przy tej formie treningu każda partia ciała jest wzmacniana i rozbudowywana. Odpowiednie stosowanie dobrego planu treningowego pomoże w sposób proporcjonalny rozwijać swoją sylwetkę.
 • Wzmocnienie mięśni stabilizujących – Kolejnym efektem tej formy treningu jest wzmocnienie mięśni określanych jako mięśnie głębokie takich jak mięśnie przykręgosłupowe, brzuch, pośladki oraz uda. Mięśnie te są jedną z części stanowiącej „rusztowanie” sylwetki człowieka, która dzięki nim jest stabilna, prosta oraz mocna. Pomagają również w radzeniu sobie z różnymi przeciążeniami, które występują na przykład podczas dźwigania ciężkich przedmiotów.
 • Poprawa naszej koordynacji ruchowej – Poprzez wzmacnianie wszystkich partii mięśniowych oraz mięśni głębokich możemy poruszać się szybciej i sprawniej jednocześnie wykorzystując do tego mniejsze nakłady energii.

 

Dieta i suplementacja

Treningi kalisteniczne w celu osiągnięcia zamierzonych efektów tak jak i każde inne wymagają stosowania odpowiedniej diety jak i również korzystania z naturalnych suplementów diety. Odpowiednio dobrana dieta powinna zawierać przede wszystkim produkty naturalne będące bogate w witaminy i minerały. Ważne jest również zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów. Wartość spożywanych tłuszczy powinna oscylować w granicach 30-35% dziennej kaloryczności. Niezbędne dla organizmu jest również dostarczenie odpowiedniej ilości białka wynoszącej 2g/kg masy ciała. Podczas ćwiczeń pamiętajmy, aby dostarczać organizmowi witamin, minerałów, kreatyny, kwasów Omega 3 jak i również wskazane jest suplementowanie witaminy D3 (szczególnie dla osób nie będących w stanie przyswoić jej w sposób naturalny). Faktem oczywistym jest, że nie każdy jest w stanie przyswoić dzienne zalecane dawki bezpośrednio w postaci zróżnicowanych posiłków. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą między innymi sklepy internetowe takie jak Supleprofit mający bogatą ofertę wielu naturalnych witamin, minerałów, odżywek białkowych, kreatyn, cytrulin i wielu innych. W ten sposób można w łatwy sposób uzupełnić dzienne braki na zapotrzebowanie potrzebnych składników za pomocą odpowiednich suplementów diety.

 

Kalistenika VS siłownia

Wielu zwolenników kalisteniki uważa, że ćwiczenia siłowe z użyciem własnej masy ciała mają przewagę nad treningami na siłowni. Jednym z głównych argumentów przemawiającym za tą tezą jest to, że taka forma aktywności fizycznej jest najbardziej zbliżona do natury człowieka ze względu na stały kontakt z własnym ciałem oraz proporcjonalną współpracę wszystkich mięśni (a nie jak ma to miejsce na siłowni, że często trenowane są poszczególne partie oddzielnie). Głównie z powodu naśladowania naturalnych i codziennych ruchów ćwiczenia te są uznawane za bezpieczniejsze niż te z wykorzystywaniem ciężkich sprzętów.

 

Zalety kalisteniki

Ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała mają wiele zalet. Są to między innymi:

 • Kalistenika jest dla każdego
 • Mała przestrzeń potrzebna do odbywania treningów
 • Jest całkowicie za darmo (nie ma potrzeby kupowania karnetów na siłownię oraz specjalistycznego sprzętu)
 • Wielorakość i różnorodność wykonywanych ćwiczeń
 • Budowanie siły funkcjonalnej
 • Świetny sposób na wzmocnienie stawów i ścięgien
 • Zwiększenie mobilności i koordynacji ciała
 • Wzmocnienie mięśni głębokich
 • Poprawa prawidłowej postawy ciała
 • Bezpieczna forma treningu

 

 

 

 

Wszystkie znajdujące się na blogu artykuły są własnością sklepu PROFIT i zabrania się ich kopiowania pod karą grzywny zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nasz sklep internetowy specjalizuje się w sprzedaży odżywek i suplementów diety, witamin, ziół, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych oraz akcesoriów do sportów walki. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich osób chcących poprawić swoje zdrowie, sylwetkę, samopoczucie, formę fizyczną. Oferujemy produkty przyjazne osobom zmagającym się z cukrzycą, SIBO, nietolerancją glutenu, nietolerancją laktozy i wieloma innymi chorobami. Produkty oferowane są również osobom będącym na dietach typu KETO, Paleo, redukcyjnych lub masowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl